“Dua të shkoj në shtëpi”/ Publikohet videoja emocionuese e vogëlushes ukrainase në bunker

0
215

Ukraina është zgjuar mes sulmeve me raketa ditën e sotme, ndërsa me qindra njerëz gjenden në rrezik. Civilët po kërkojnë ndihmë sa të munden dhe në mënyra të ndryshme i bëjnë thirrje botës të kthejë sytë nga ta. Një vajzë 4-vjeçare ukrainase që jeton në bunker, ka realizuar një video përmes të cilës kërkon të evakuohet dhe të përshëndesë gjyshen e saj. “Dua të shkojë në shtëpi, nëna më mungon dua të vij tek ti”, dëgjohet të thotë vogëlushja.

Ishte një këshilltar i presidentit të Ukrainës që ka shpërndarë videon emocionuese të vajzës, sipas skynews. Emri i vogëlushes është Alice dhe  jeton në Mariupol – një qytet port i rrethuar që ka qenë në sulmin e vazhdueshëm të sulmeve ruse që nga fillimi i pushtimit. “Është e qartë se çfarë do të ndodhë kur Rusia të jetë atje. Por a mund t’i shpëtojë bota?”, shkroi Podolyak.