Drejtori i Këshillit Shqiptar të Medias për anti-shpifjen: AMA mund të falimentojë mediat me gjoba

Duhet të lëçisni

Leonardo DiCaprio bën sërish thirrje që Lumi Vjosa të shpallet Park Kombëtar

Aktori i Hollywood-i, Leonardo DiCaprio ka reaguar sërish disa orë më parë dhe këtë herë ka bërë thirrje përmes Twitter, duke kërkuar shpalljen e...

Nuk kapën skafistin që do dërgonte 55 sirianë në Itali, gjykata lë në burg rojet bregdetare në Vlorë

Pesë rojet bregdetare të arrestuara në Vlorë për rastin e 55 sirianëve janë lënë në burg nga gjykata ditën e sotme. Rojet bregdetare akuzohen për...

Aksident i trefishtë në superstradën Lezhë-Shkodër, katër të plagosur

Një aksident i trefishtë automobilistik mësohet të ketë ndodhur në superstradën Lezhë-Shkodër tek kryqëzimi i fshatit Kakarriq. Në këtë kryqëzim u përplasën automjetet me...

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Nga Chantal da Silva, euronews Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të pakënaqur me masat që kanë marrë vendet e BE-së në përgjigje të...

Drejtori i Këshillit Shqiptar të Medias, Koloreto Cukali, në një intervistë të dhënë, thotë se përmes ligjit anti-shpifje, AMA do të marrë më shumë kompetenca që nuk i takojnë.
Sipas Cukalit, AMA do të kthehet në “gjykatë” për mediat online dhe mund t’i falimentojë ato përmes gjobave.
“Ky nuk është një ligj për median, por është një ligj për AMA. Nuk ka të bëjë me shpifjen dhe nuk ka të bëjë me median. I jep AMA një sërë kompetencash që nuk i takojnë. AMA nuk ka mjetet dhe njerëzit dhe besueshmërinë për ta realizuar këtë gjë që kërkon ligji. I kërkon AMA-s një gjë që ta zgjidh për 3 ditë, ndërkohë gjykata do muaj. Vetëm nëse AMA bëhet gjykatë mund të ndodhë kjo. Te ama vjen dikush pa trajnim, edhe gazetar, mund të gjobisë media dhe t’i falimentojë.
Në një rresht të ligjit thotë se gjoba që vë AMA ekzekutohet mbas dy ditësh. Qeveria nuk mund të thotë se ky lajm është i vërtetë apo jo. Prania e përfaqësuesve evropianë tregon se Evropa nuk është dakord me këtë ligj.
ERTV mund të thotë ç’të dojë, por ama nuk e kap, është vetëm për mediat online. Edhe nëse je politikan dhe flet në parlament dhe sërish ky ligj nuk të kap”, është shprehur Koloreto Cukali.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Leonardo DiCaprio bën sërish thirrje që Lumi Vjosa të shpallet Park Kombëtar

Aktori i Hollywood-i, Leonardo DiCaprio ka reaguar sërish disa orë më parë dhe këtë herë ka bërë thirrje përmes Twitter, duke kërkuar shpalljen e...

Nuk kapën skafistin që do dërgonte 55 sirianë në Itali, gjykata lë në burg rojet bregdetare në Vlorë

Pesë rojet bregdetare të arrestuara në Vlorë për rastin e 55 sirianëve janë lënë në burg nga gjykata ditën e sotme. Rojet bregdetare akuzohen për...

Aksident i trefishtë në superstradën Lezhë-Shkodër, katër të plagosur

Një aksident i trefishtë automobilistik mësohet të ketë ndodhur në superstradën Lezhë-Shkodër tek kryqëzimi i fshatit Kakarriq. Në këtë kryqëzim u përplasën automjetet me...

Sondazhi: Gjysma e europianëve të pakënaqur me masat e marra kundër Covid në BE

Nga Chantal da Silva, euronews Sipas një sondazhi, pothuajse gjysma e europianëve janë të pakënaqur me masat që kanë marrë vendet e BE-së në përgjigje të...

Aksident në aksin Lezhë-Milot, makina përplas 15-vjeçarin, shoqërohet shoferi

Një minoren ka mbetur i plagosur pasi është përplasur nga një makinë në Lezhë. Sipas informacioneve zyrtare, në aksin rrugor Lezhë-Milot, mjeti tip “Volkswagen” me...