Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Donald Trump e propozoi si kurë kundër Covid-19/ Franca ndalon përdorimin e hidroksiklorokinës: Rrit rrezikun e vdekjes

Nga Ejona 0

Franca ka ndaluar përdorimin e hidroksilklorinës për trajtim kundër koronavirusit, pasi rrit nivelin e vdekjes tek pacientët.

Sipas një studimi, përdorimi i këtij ilaçi tek personat e prekur me koronavirus ka rritur numrin e vdekshmërisë.

Ministri i shëndetësisë në Francë, Olivier Veran urdhëroi që të rishikohet përdorimi i këtij ilaçi pasi një studim i botuar në Lancet (një revistë e përjavshme mjekësore) tregon se ilaçi nuk ishte kishte efekte pozitive, madje shkakton rrahje të çrregullta të zemrës dhe rrit rrezikun e vdekjes.

Kujtojmë që Presidenti i SHBA-së, Donald Trump një javë më parë tha se ky ilaç është efektiv ndaj koronavirusit, madje ka këshilluar përdorimin e gjerë.

Hidroksilkorin përdoret për të trajtuar malarien dhe lupusin, por në disa raste ka dhënë efekt edhe te pacientët me koronavirus.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej