Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Diego violinisti, historia e djalit brazilian që përloti botën

Nga Rexhina Biba 0

Violinisti i vogël, Diego u bë simbol i shpresës për luftën kundër leukemisë dhe i indinjatës ndaj krimit*

Djali që qan në foto është Diego Frazão Torquato, i njohur ndryshe si “Diego Violinisti”.
Ai ka luajtur në violinë në orkestrën e harqeve “Afroreggae” , e cila është një organizatë braziljane jo-fitimprurëse që u jep shpresë fëmijëve që jetojnë në varfëri dhe mes krimit.diego-violinisti

Rasti prekës që shohim në foto është gjatë varrimit të koordinatorit të organizatës ku ai bënte pjesë, Evandro João Silva, i cili u vra në qendër të Rios në vitin 2009.

Diego Violinisti lindi në vitin 1997 në lagjet e varfëra të Parda de Lucas (Brazil), dhe ëndërronte që violina ta merrte atë për të parë botën.

Diego ka vuajtur nga sëmundja e meningitit në moshën 4 vjeçare, më pas shëndeti i tij u rëndua nga pneumonia. Gjithashtu ai ka luftuar dhe me kujtesën, por kjo nuk e ka ndaluar të ishte një violinist i zoti.
Pak muaj pasi Diego u bë i famshëm nga kjo foto, humbi jetën nga leukemia.

Violinisti i vogël, Diego u bë simbol i shpresës për luftën kundër leukemisë dhe i indinjatës ndaj krimit. Në funeralin e tij, koordinatori i ri i organizatës “Afroreggae” tha: “Mendoj se trashgimia që ka lënë Diego është shpresa dhe gatishmëria për të ndryshuar dhe transformuar botën”.

Miqt e Diego Violinistit organizuan një homazh nën ritmin e violinës në nder të dashurisë tij për muzikën.

Ky shkrim është botuar si sot një vit më parë

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej