Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Deputetët do zgjidhen me lista të hapura, ndalohen koalicionet”, Komisioni miraton ndryshimet në Kushtetutë

Nga Ejona 0

Miratohen ndryshimet Kushtetuese në Komisionin e Ligjeve.

Në Kushtetutë do të shkruhet që deputetët do të zgjidhen me lista të hapura dhe ndalohen koalicionet parazgjedhore.

Sa i takon pragut elektoral, është vendosur që kjo të përcaktohet në Kodin Zgjedhor dhe jo në Kushtetutë.

Vendimi i Komisionit është marrë në unanimitet por që ndryshimet Kushtetuese të jenë të vlefshme, duhet të miratohen në seancën plenare të 30 korrikut në Kuvend, me 94 vota. Mbetet për t’u parë nëse mazhoranca do arrijë t’i bëjë 94 vota për hapjen e listave dhe ndalimin e koalicioneve parazgjedhore.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej