Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

“Po e çojmë vendin në anarki!”, ish-ministri: Skandaloze të prekësh Kushtetutën në mungesë të Gjykatës Kushtetuese

Nga Ejona 0

Ish-ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka reaguar në lidhje me ndërhyrjet në Kushtetutë që pritet të bëhen nga mazhoranca për hapjen e listave zgjedhore.

Panariti përmes një statusi në rrjetet sociale e quan të pafalëshme dhe skandaloze të preket Kushtetuta në mungesë të Gjykatës Kushtetuese.

Gjithashtu ish-ministri kërcënoi qeverinë se nuk mund të preket ligji themeltar i shtetit kur mungon garanti i saj pasi e gjitha si përfundim të çon në anarki.

Postimi i plotë:

Është skandaloze dhe e pafalëshme të prekësh Kushtetutën në mungesë të Gjykatës Kushtetuese!

Në këto kushte pavarësisht vlerave të qëndrimeve teorike parimore të gjithsecilit lidhur me sistemet apo votimin preferencial , nuk mund të shkohet përtej konsensusit politik të pesë Qershorit për reformën zgjedhore !
Sepse nuk mund të preket Kushtetuta kur mungon garanti i saj.

Nëse nuk duam ta çojmë vendin në anarki! Këtë e kanë kuptuar partnerët tanë strategjikë të cilët kërkuan miratimin e marrëveshjes pa vonesë

Për këtë arësye, në absurdin e madh të një vendi pa Gjjykata supreme dhe ku legjitimiteti i çdo pushteti dhe i proceseve demokratike është në pikëpyetje të rëndë, çdo orvatje për ndryshime të Kushtetutës është skandaloze. Nuk lipset të jesh jurist për ta kuptuar këtë.
Besoj se ka mbetur ende një fije përgjegjshëmërie te Partia në pushtet për të mos e lejuar këtë.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej