Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Debate dhe polemika të ashpra prej dekadash, hapet xhamia e parë në Athinë

Nga Ejona 0

Pas dekadash të tëra debati dhe polemikash të ashpra, mesa duket se më në fund edhe një vend si fqinji ynë Greqia ka lejuar hapjen e një xhamie në kryeqytetin e Greqisë, Athinë

Kështu mediat vendase në Greqi, kanë pasqyruar lajmin e bujshëm të inaugurimit të xhamisë së parë e cila do të hapet për lutjen e besimtarëve në muajin shtator.

Në ceremoni ka marrë pjesë edhe ministri për Arsimin dhe Çështjet Fetare, Costas Gavroglou, duke dëshmuar qëndrimin e autoriteteve për këtë hap të ri. Kjo xhamia është ndërtuar në zonën e Votanikos.

Vendimi i qeverisë greke për të çuar deri në fund punë për ndërtimin e xhamisë vjen në kontekstin e një qëndrimi ndryshe që kabineti i Alexis Tsipras ka mbajtur edhe ndaj Kishës Ortodokse.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej