Çfarë po ndodh në Rusi, shënohet rekord i ri viktimash Covid në 24 orët e fundit

Duhet të lëçisni

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...

Në kërkim pas vendimit të Apelit të Posaçëm, Adriatik Llalla dyshohet se udhëtoi drejt vendeve të BE-së

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, ku Adriatik Llalla u shpall fajtor dhe u dënoi me 2 vite burg dhe 5 vite heqje të...

Vuçiç katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë...

Rusia ka thënë se 780 persona kanë vdekur me koronavirus në 24 orët e fundit, njëherësh shifra më e lartë e viktimave brenda një dite, prej shpërthimit të pandemisë.

Numri i rasteve të reja me koronavirus në këtë periudhë ka shkuar në 24,702.

Deri më tani, autoritetet ruse kanë regjistruar mbi 5.7 milionë raste me koronavirus dhe rreth 144,000 viktima.

Megjithatë, kritikët besojnë se shifrat në realitet janë shumë të larta, për shkak të mosraportimit dhe fshehjes së qëllimshme të rasteve.

Rusia është duke u përballur me shpërthim të ri të virusit, dhe zyrtarët shëndetësorë kanë fajësuar variantin Delta dhe hezitimin për t’u vaksinuar, për këtë gjendje.

Vetëm 15 për qind e popullsisë ka marrë vaksina kundër koronavirusit.

Shumë persona kanë thënë se nuk i besojnë vaksinës ruse Sputnik V, andaj edhe nuk vaksinohen.

Pavarësisht rritjes së numrit të të infektuarve, Kremlini ka thënë se nuk planifikon të vendosë masa të reja të izolimit kombëtar.

Moska, ku sipas autoriteteve situata po stabilizohet, ka raportuar 4,991 raste të reja me këtë virus.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...

Në kërkim pas vendimit të Apelit të Posaçëm, Adriatik Llalla dyshohet se udhëtoi drejt vendeve të BE-së

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, ku Adriatik Llalla u shpall fajtor dhe u dënoi me 2 vite burg dhe 5 vite heqje të...

Vuçiç katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë...

Arrestimi i 36-vjeçarit shqiptar që ndihmoi biznesmenin turk të kriptomonedhave, reagon policia

Policia e shtetit ka finalizuar ditën e sotme operacionin të koduar “Gjurma”. Si rezultat në pranga është vënë 36-vjeçari Edevaldo Haxhiu për  veprat penale “Përkrahja...