Nga aknet deri tek rrudhat, arsyet pse nuk duhet ta lani fytyrën kur bëni dush

Duhet të lëçisni

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Sado i përshtatshëm të jetë për të hequr tualetin ndërkohë që laheni, kjo në fakt mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi për shëndetin e lëkurës suaj. Lëkura në fytyrën tuaj është shumë më e ndjeshme sesa lëkura në trupin tuaj, dhe nëse nuk ju pëlqen të bëni dushe të ftohtë, është më mirë ta mbani fytyrën larg dushit.

Mund të përkeqësojë aknet në fytyrë: Dushet e gjata dhe të nxehta mund të heqin vajrat natyralë që i nevojiten lëkurës tuaj për të qëndruar e shëndetshme dhe për tu dukur sa më mirë. Dhe nëse lëkura juaj është tharë tashmë, larja e fytyrës në dush mund ta përkeqësojë akoma më shumë. Vendosja e më shumë kremi hidratues për të lehtësuar ndjesinë e thatësisë është ideale.

Mund të ndikojë në tonalitetin e fytyrës tuaj: Larja e fytyrës në dush mund ta bëjë lëkurën tuaj të duket e kuqërremtë. Uji i nxehtë në dush bën që enët e gjakut në fytyrë të zgjerohen, gjë që mund të dëmtojë kapilarët e brishtë në faqet tuaja. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në rrjete kapilare të dukshme, ose rosacea, një gjendje shumë e zakonshme e lëkurës.

Mund të ndikojë në rrudhat e parakohshme: Ju ndoshta keni vënë re se si gishtat tuaj mund të rrudhen pas një dushi të nxehtë të gjatë. Kjo ndodh sepse uji i nxehtë heq lagështinë nga lëkura juaj dhe dëmton shtresën mbrojtëse të lëkurës që ndihmon në bllokimin e lagështisë. E njëjta gjë ndodh dhe me lëkurën e fytyrës e cila mund të plaket më shpejt nëse ekspozohet rregullisht në ujë të nxehtë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Zyrtarët e shëndetësisë tanimë janë të bindur: Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh!

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse...

Shoqërohet nga policia e Elbasanit djali i Azem Hajdarit, në makinë i gjendet drogë

Është shoqëruar djali i vogël i Azem Hajdarit, i cili mban të njëjtin emër me babanë e tij të ndjerë. Burime  bëjnë me dije se...

Bie lehtë numri i rasteve të reja Covid, asnjë humbje jete në 24 orët e fundit

MSH ka publikuar bilancet e fundit me Covid-19. Në 24 orët e fundit nuk ndërroi jetë asnjë person, teksa janë regjistruar 31 raste të reja. Ndërkohë...

“Qëlloi me anti-tank”, zbulohet dosja e bosit të kokainës, si nisi hasmëria mes fiseve në Elbasan

Nga Xhensila Kodra Burimet  zbardhin dosjen e plotë të vendimit që Gjykata e Elbasanit dha në 25 Shkurt 2003 për Agim Çermën i cili u...

Djelmosha me tipare engjëllore dhe vasha me pamje hyrish 

Shkruan Fahri Xharra* “Me ndihmën e Zotit, më të Lartit pushtuan çdo strehë që mësynë dhe grabitën e plaçkitën kaq shumë pasuri të frymore e jofrymore,...