Nga aknet deri tek rrudhat, arsyet pse nuk duhet ta lani fytyrën kur bëni dush

Duhet të lëçisni

BE jo në të njëjtën linjë me SHBA? Soreca zbulon nëse do të bashkëpunojë apo jo me Sali Berishën

A do të bashkëpunojë BE dhe ambasadori i saj në Shqipëri, Luigi Soreca me ish-kryeminsitrin Sali Berisha, nëse ai rikthehet në krye të PD? Ambasadori...

“Dhurata” e PD-së për Ramën vetting-u i politikanëve nga SPAK… Mesila Doda: Pse nuk ia varim ujkut mëlçitë në qafë?

Një ide marroke është ajo që propozon Partia Demokratike për vetting-un e politikanëve. Ligjvënësit çdo vit vetëdeklarohen në ILDKPI dhe në rast mospërputhje hetohen,...

“Çakmakët” e Ard Veliut, “i dashuruari i shekullit” djeg shokët: Ma gjej pak numrin e asaj gocës me Toyota

Prokuroria e Tiranës lëshoi ditën e djeshme katër urdhra arrestimi për tre punonjës policie të Tiranës, të cilët janë kapur në shkelje duke shpërdoruar...

“E keni bërë vaksinën?”/ Studentja-ministres Kushi: Fatkeqësisht, isha e detyruar (film)

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ishte në Universitetin e Politeknikut për të parë nga afër situatën, mbi numrin e studentëve të vaksinuar. Ministrja, i ka...

Sado i përshtatshëm të jetë për të hequr tualetin ndërkohë që laheni, kjo në fakt mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi për shëndetin e lëkurës suaj. Lëkura në fytyrën tuaj është shumë më e ndjeshme sesa lëkura në trupin tuaj, dhe nëse nuk ju pëlqen të bëni dushe të ftohtë, është më mirë ta mbani fytyrën larg dushit.

Mund të përkeqësojë aknet në fytyrë: Dushet e gjata dhe të nxehta mund të heqin vajrat natyralë që i nevojiten lëkurës tuaj për të qëndruar e shëndetshme dhe për tu dukur sa më mirë. Dhe nëse lëkura juaj është tharë tashmë, larja e fytyrës në dush mund ta përkeqësojë akoma më shumë. Vendosja e më shumë kremi hidratues për të lehtësuar ndjesinë e thatësisë është ideale.

Mund të ndikojë në tonalitetin e fytyrës tuaj: Larja e fytyrës në dush mund ta bëjë lëkurën tuaj të duket e kuqërremtë. Uji i nxehtë në dush bën që enët e gjakut në fytyrë të zgjerohen, gjë që mund të dëmtojë kapilarët e brishtë në faqet tuaja. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në rrjete kapilare të dukshme, ose rosacea, një gjendje shumë e zakonshme e lëkurës.

Mund të ndikojë në rrudhat e parakohshme: Ju ndoshta keni vënë re se si gishtat tuaj mund të rrudhen pas një dushi të nxehtë të gjatë. Kjo ndodh sepse uji i nxehtë heq lagështinë nga lëkura juaj dhe dëmton shtresën mbrojtëse të lëkurës që ndihmon në bllokimin e lagështisë. E njëjta gjë ndodh dhe me lëkurën e fytyrës e cila mund të plaket më shpejt nëse ekspozohet rregullisht në ujë të nxehtë.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

BE jo në të njëjtën linjë me SHBA? Soreca zbulon nëse do të bashkëpunojë apo jo me Sali Berishën

A do të bashkëpunojë BE dhe ambasadori i saj në Shqipëri, Luigi Soreca me ish-kryeminsitrin Sali Berisha, nëse ai rikthehet në krye të PD? Ambasadori...

“Dhurata” e PD-së për Ramën vetting-u i politikanëve nga SPAK… Mesila Doda: Pse nuk ia varim ujkut mëlçitë në qafë?

Një ide marroke është ajo që propozon Partia Demokratike për vetting-un e politikanëve. Ligjvënësit çdo vit vetëdeklarohen në ILDKPI dhe në rast mospërputhje hetohen,...

“Çakmakët” e Ard Veliut, “i dashuruari i shekullit” djeg shokët: Ma gjej pak numrin e asaj gocës me Toyota

Prokuroria e Tiranës lëshoi ditën e djeshme katër urdhra arrestimi për tre punonjës policie të Tiranës, të cilët janë kapur në shkelje duke shpërdoruar...

“E keni bërë vaksinën?”/ Studentja-ministres Kushi: Fatkeqësisht, isha e detyruar (film)

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ishte në Universitetin e Politeknikut për të parë nga afër situatën, mbi numrin e studentëve të vaksinuar. Ministrja, i ka...

Këputi qafën xhelati i komunistëve, Aranit Çela. Nuk i hyri gjemb në këmbë. Jetoi aq sa deshi

Mëngjesin e ditës së sotme është ndarë nga jeta ish-kryetari i Gjykatës së Lartë të kohës së komunizmit, Aranit Çela. Çela njihej si “xhelat i...