Çështja e Detit/ Shpëtim Idrizi: Dekreti nuk ka të bëjë me zgjerimin 12 milje, por caktimin e vijës bazë (film)

Duhet të lëçisni

Vrasja në Elbasan/ Mesila Doda: Nuk është PS në pushtet por banda e Rilindjes me segmente kriminale

Kandidatja për deputete e PD-AN  Mesila Doda ka deklaruar në ABC se duhen gjetur përgjegjësit për vrasjen e ndodhur ditën e sotme në Elbasan,...

Basha në Selenicë: Edhe 3 ditë na ndajnë nga fitorja, Rama largohet me votë

Selenica ishte ndalesa e radhës e kreut të Partisë Denokratike Lulzim Basha këtë mbrëmje. Para qindra mbështetësve Basha tha se edhe tre ditë kanë mbetur...

Rrihet simpatizanti i LSI në Poliçan, Meta: Shqipëria nuk mposhtet nga dhuna e të pabesëve

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me incidentin e ndodhur mbrëmjen e kësaj të mërkure në Poliçan. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook,...

Bardhi shpjegon ngjarjen në Elbasan: Arbër Paplekaj nuk është shoqëruesi im, as vrasës

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazmend Bardhi ka treguar ngjarjen e sotme në Elbasan ku mbeti i vrarë aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani...

Shpëtim Idrizi thotë që dekreti i miratuar nga qeveria greke nuk ka të bëjë me zgjerimin nga 6 në 12 milje, por është një dekret që vendos për vijën bazë të detit.

Ndër të tjera ai ka theksuar se në marrëveshjen e bërë në 2018 ka një gabim, ndërsa kryeministri nuk punon për rregullimin e saj, por vijon të bëjë lojëra fjalësh.

Sipas Idrizit marrëveshja mes Greqisë dhe Shqipërisë nuk ka të bëjë me zgjerimin territorial, por ka të bëjë me hapësirën ekonomike.

Kryetari i PDIU Shpëtim Idrizi ka qenë ftuar në studion e ABC me gazetarin Endri Xhafo.

“Që nga viti 2017, kur ka filluar detanta e madhe e Bushatit me Kotzias ne informoheshim vetëm nga pala greke. Dekreti i fundit kishte të bënte vetëm me mbylljen e vijës bazë dhe nuk kishim të bënim me deklarimin e kalimit nga 6 në 12 milje.

Që në fillim kemi patur një deklaratë të kryeministrit të Greqisë. Në shtator ai thoshte se Greqia do të zgjerohej nga 6 në 12 milje. Gjithashtu. më pas patëm deklaratë të ngjashme nga Tsipras, i cili u tërhoq pas reagimit të Turqisë.

Ajo çka ne paralajmëronim në atë kohë na u hodh poshtë. Tashmë, vërtetohet se unë nuk e kam deformuar fjalën e kryeministrit të Greqisë, i cili thoshte që do të sillte zgjerimin e detit nga Joni me 12 milje…”.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vrasja në Elbasan/ Mesila Doda: Nuk është PS në pushtet por banda e Rilindjes me segmente kriminale

Kandidatja për deputete e PD-AN  Mesila Doda ka deklaruar në ABC se duhen gjetur përgjegjësit për vrasjen e ndodhur ditën e sotme në Elbasan,...

Basha në Selenicë: Edhe 3 ditë na ndajnë nga fitorja, Rama largohet me votë

Selenica ishte ndalesa e radhës e kreut të Partisë Denokratike Lulzim Basha këtë mbrëmje. Para qindra mbështetësve Basha tha se edhe tre ditë kanë mbetur...

Rrihet simpatizanti i LSI në Poliçan, Meta: Shqipëria nuk mposhtet nga dhuna e të pabesëve

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me incidentin e ndodhur mbrëmjen e kësaj të mërkure në Poliçan. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook,...

Bardhi shpjegon ngjarjen në Elbasan: Arbër Paplekaj nuk është shoqëruesi im, as vrasës

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazmend Bardhi ka treguar ngjarjen e sotme në Elbasan ku mbeti i vrarë aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani...

Vrasja në Elbasan, shoqërohen disa anëtarë të sigurisë së drejtuesve politik të PD-së

Disa anëtarë të sigurisë së drejtuesve politikë të Partisë Demokratike në Elbasan janë shoqëruar në polici në lidhje me vrasjen e Pjerin Xhuvanit dhe...