KATEGORI

Rrokull botës

BE, Turqisë: Hap kufirin dhe lejo Sirianët të kalojnë

Zyrtarët e lartë të BE I kanë bërë thirrje Turqisë që të lejojë refugjatët sirianë  të futen në Turqi të cilët janë të bllokuar...

Mallkimi i Këlnit, rikthehen ngacmimet seksuale në festa

Duket se ditët e bukura festive për gratë në Keln të Gjermanisë nuk do të jenë më të njëjta. Vetëm gjatë të premtes, në...

Twitter i vë drynin 125 mijë profileve “terroriste”

Luftë e heshtur kundër terrorizmit në rrjetet sociale. Tuiter ka deklaruar sot se ka ndërprerë më shumë se 125 mijë llogari që prej gjysmës...

Merkel të hënën viziton Turqinë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, do të udhëtojë në Ankara të hënën, për të takuar kryeministrin e Turqisë, Ahmet Davutoglu. Turqia, një shtet i rëndësishëm në...

Spanja sfidon krijimin e Ministrisë së Jashtme të Katalonjas

Qeveria spanjolle është duke u bërë gati të sfidojë ligjërisht krijimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme nga ana e qeverisë rajonale në Katalonja,...

Alarmohet Europa: një grua shtatzënë infektohet nga ZIKA

Infektimi i një gruaje shtatzën me virusin Zika ka rritur shkallën e alarmit në Europë. Disa mjekë spanjollë kanë publikuar lajmin se një paciente...

Kontrabanda e alkolit në Arabinë Saudite

Vesi del me shpirtin. Kështu thotë një fjalë e Shqipërisë së Mesme. Por, në disa vende të botës ta mëkosh vesin do të thotë...

Gjermania, nën frikën e ISIS

Gjermania është vënë në alarm nga frika e sulmeve terroriste. Kjo, për shkak të karnavaleve që zhvillohen në Këln. Ky festival zgjat 5 ditë dhe policia...

Perëndimi, miliarda dollarë për Sirinë

Perëndimi ka premtuar miliarda dollarë për Sirinë. Premtimi është bërë në ditën e parë të konferencës së donatorëve në Londër. Gjermania tha se do të japë...

Gaz lotsjellës e bomba Molotov në protestat e Athinës e Selanikut

Grupe ektremistësh anarkistë hodhën sot gurë dhe bomba molotov kundër forcave të rendit në Athinë e Selanik. Në pëgjigje të tyre policia greke ka...

Lajmet e fundit

Peru/ Restaurohet ura Inka e prishur gjatë pandemisë (film)

Ura e mirënjohur Q'eswachaka Rope Bridge, e cila është një urë antike e kulturës Inka ishte prishur dhe kishte rënë mbi ujërat e lumit...

Degradon situata mes dy vëllezërve, heqin rripat për tu rrahur live në emision (film)

Të ftuar në seancën e ndërmjetësimit “Shihemi në Gjyq” kanë qenë dy vëllezër të cilët prej kohësh janë në konflikte me njëri-tjetrin dhe nuk...

Marrëveshja për armët bërthamore, ‘e frikshme’, Irani shtyn bisedimet, me zgjedhjen e liderit të ri, nuk dihet kur mund të rifillojnë

Irani dhe gjashtë fuqi botërore kanë shtyrë bisedimet bërthamore për konsultime në kryeqytetet e tyre, tha të dielën i dërguari i Bashkimit Evropian në...

I nxehti dhe sëmundjet e zemrës, mjeku: Shmangni futjen në ujë të ftohtë!

Gjatë verës, i nxehti është armiku kryesor i personave që vuajnë nga patologji kardiake. Mjeku kardiolog, Taulant Gishto, shpjegon se të rrezikuar nga temperaturat...

E dashura e tradhtoi me gjyshin, i riu bën deklaratën tronditëse: Djali im është njëkohësisht xhaxhai im

Një i ri ka vendosur të ndajë me gjithë ndjekësit në TikTok historinë e tradhtisë, pikërisht faktin se e dashura e tij e ka...