Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Bylykbashi dhe Vasili zbardhin takimin me dyer të mbyllura

Nga Klodiana 0

Ka përfunduar takimi surprizë për reformën zgjedhore. Dy përfaqësuesit politikë të opozitës jashtëparlametare Oerd Bylukbashi dhe Petrit Vasili u shprehën se ky është hapi i parë për të realizuar reformën.

I pyetur nga gazetarët se përse pranuan të ulen në tryezë me Damian Gjiknurin, Vasili tha se nuk kemi ndryshuar asnjë qendrim por jemi këtu me bindjen për krijimin e një procesi solid.

Bylykbashi: Ne si opozitë dhe pala tjetër ramë dakord për filimin e procesit të reformës zgjedhore. Ky dokument sot garanton atë që kemi kërkuar prej kohësh. Reforma zgjedhore bëhet me konsensus, dhe të jetë gjithëpërfshirëve. Në këtë mekanizmë do të kemi edhe asistencën e ndëkombëtarëve. Pas kaq kohësh nga kërkesa jonë për të arritur do të insitucionalizohet një forum tehlbësor do të jetë këshilli politik

Vasili: Është hedhur një hap në raport me një moment të rëndësishëm ka të bëjë me plotësimin e kushtit kyç të Bundestagut. Baza e parimeve është një bazë që krijon mundësi që të gjitë aktorët të kenë mundësi të shpreheh  dhe të realizhet gjithëpërfshirja. Besoj se në këtë moment është heshur një hap në këtë drejtim, do të ishte një mundësi për të ecur përpara.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej