Britania e Madhe del nga Bashkimi Europian

Duhet të lëçisni

Burri ekzekuton gruan pranë Gjykatës së Elbasanit

Një grua ka mbetur e vrarë me armë zjarri në afërsi të gjykatës në Elbasan. Raportohet se të shtënat janë ndjerë pranë gjykatës ku një...

Të shtëna me armë pranë Gjykatës së Elbasanit, dyshohet për një viktimë

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar këtë të enjte pranë Gjykatës së Elbasanit . Mësohet se ngjarja ka ndodhur mes një çifti bashkëshortësh. Nga...

PD: Zbardhet skema kriminale e blerjes së votës në qarkun e Durrësit, 1 mijë euro për familje

Partia Demokratike ka sjellë sot një tjetër rast, që vërteton që janë blerë vota në zgjedhjet e 25 prillit. Në një deklaratë për mediat, Belind...

“27-vjeçari u vetëvra pasi i kërkuan mbrapsht lekët e blerjes së votës”

Ish-kryeministri Sali Berisha postoi një denoncim të rëndë në faqen e tij në rrjetin social facebook, ku sipas një qytetari, një 27-vjeçar i quajtur...

Pas orës 01.00 të mëngjesit, më saktë pasi u hapën kutitë e Sunderland, referendumi mori një kthesë të papritur.

Nga numërimi i plotë i votave të referendumit mësohet se ka fituar me gati 1 milionë vota varianti për ta lënë Bashkimin Europian.

Fitorja e “out” është e ngushtë, por gjithsesi është fitore e qartë:

51.9 për qind e britanikëve kanë vendosur t’u larguar.

48.1 për qind e tyre për për të qëndruar.

2

Lideri euroskeptik i Ukip, Nigel Farage, i cili fillimisht pranoi që ka gjasa të fitojë qëndrimi në BE, tashmë ka shpërthyer në festë. Farage ka kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Cameron.

Ai deklaroi se erdhi dita e pavarësisë ose më mirë në anglisht “Independence day”.

2

Në tregjet ndërkombëtare monedha angleze është në pikiatë si kurrë më parë qysh nga viti 1985.

Bëhet fjalë që kryeministri David Cameron e ka bërë tashmë gati dorëheqjen. Por, një grup i madh ligjvënësish, mes tyre Boris Johnson që udhëhoqi fushatën për të dalë, i kërkojnë shefit të qeverisë që të vazhdojë detyrën. Ata kanë kërkuar këtë me një farë peticioni që Cameron të vazhdojë punën në Downing Street.

Që Britania të dilte jashtë vendosën votat e Anglisë dhe Uellsit, kurse Skocia dhe Irlanda e Veriut votuan për të qëndruar. Kjo do të thotë që brenda Mbretërisë së Bashkuar mund të ketë lëvizje indipendiste.

Ndërkohë euroskeptikët kanë marrë zemër në vende të tjera. Salvini në Itali, por edhe speratistë të tjerë në Francë thonë se rradha për të dalë nga BE i takon këtyre vendeve.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Burri ekzekuton gruan pranë Gjykatës së Elbasanit

Një grua ka mbetur e vrarë me armë zjarri në afërsi të gjykatës në Elbasan. Raportohet se të shtënat janë ndjerë pranë gjykatës ku një...

Të shtëna me armë pranë Gjykatës së Elbasanit, dyshohet për një viktimë

Të shtëna me armë zjarri janë raportuar këtë të enjte pranë Gjykatës së Elbasanit . Mësohet se ngjarja ka ndodhur mes një çifti bashkëshortësh. Nga...

PD: Zbardhet skema kriminale e blerjes së votës në qarkun e Durrësit, 1 mijë euro për familje

Partia Demokratike ka sjellë sot një tjetër rast, që vërteton që janë blerë vota në zgjedhjet e 25 prillit. Në një deklaratë për mediat, Belind...

“27-vjeçari u vetëvra pasi i kërkuan mbrapsht lekët e blerjes së votës”

Ish-kryeministri Sali Berisha postoi një denoncim të rëndë në faqen e tij në rrjetin social facebook, ku sipas një qytetari, një 27-vjeçar i quajtur...

Komisioni i Ligjeve miratojnë kërkesën për ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e presidentit Meta

Komisioni i Ligjeve ka miratuar kërkesën për ngritjen e Komisionit Hetimor. Kërkesa e PS miratohet me 14 vota pro dhe 1 kundër. Hetimi parlamentar është...