Biden: Nuk është në tryezë vendosja e trupave amerikane në Ukrainë

0
109

Vendosja e trupave amerikane në Ukrainë për të parandaluar një pushtim të mundshëm rus “nuk është në tryezë”, siguroi sot presidenti amerikan Joe Biden.

Duke folur me gazetarët teksa po largohej nga Shtëpia e Bardhë, Biden tha se ia kishte bërë të qartë homologut të tij rus, Vladimir Putin, gjatë bisedës së tyre dy-orëshe dje se pasojat ekonomike për Rusinë do të ishin të paprecedentë nëse ajo pushton Ukrainën.  “E di që Putin e ka marrë mesazhin”, tha Biden.

Sipas presidentit amerikan, Shtetet e Bashkuara “nuk do të përdorin dhunë të njëanshme “kundër Rusisë në rast të një pushtimi të Ukrainës.

“Shtetet e Bashkuara kanë një detyrim moral dhe ligjor për të mbrojtur aleatët e tyre të NATO-s nëse sulmohen, por ky detyrim nuk shtrihet në Ukrainë,” shtoi ai.