Beirut/ Dy shpërthime në zonën e Portit: më shumë se 100 të vdekur dhe 4 mijë të lënduar prej 2750 ton nitrat (film)

Duhet të lëçisni

Aksident tragjik/ Përplasen dy makina, vdes 55-vjeçari në Laç

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Laçit. Bëhet me dije se mjeti me drejtues shtetasin A.Gj., është...

“Është mirë të tërhiqesh si kampion”, largohet drejtori i Tiranës Arbi Laçi

Çdo fillim e ka një fund. Arbi Laçi është larguar zyrtarisht nga Tirana. Ish-drejtori sportiv i bardhebluve ka konfirmuar gjithçka me anë të një...

Policia jep detaje për vdekjen e 50-vjeçarit që tërhoqi zvarrë qenin e tij

Ditën e sotme ka ndërruar jetë 50-vjeçari Faik Përkoxha i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin e një qeni. Ai u fotografua...

Libani nuk gjen qetësi, shpërthen depo e armëve, disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditëm e sotme në Liban, ku ka shpërthyer një depo armësh. Mediat e huaja bëjnë me dije se nga...

Bilanci i të vdekurve mund të jetë shumë më i rëndë, pasi të paktën 100 persona konsiderohen të zhdukur. Kryeqyteti libanez është mbuluar nga një re toksike, e cila ka veshur me pluhur të gjitha pallatet edhe në lagjet e brendshme të qytetit.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë: “Duket një atentat i tmerrshëm!”.

15 vjet pas shpërthimit të autobombës që vrau Rafiq Hariri (vdekja e tij shënoi fundin e pushtimit sirian të Libanit dhe ndërroi historinë e mëpasme të vendit), një tjetër akt i tmerrshëm ka plagosur kryeqytetin libanez.

Sipas versionit zyrtar që i referohet drejtpërdrejtë Presidentit të Libanit, Michel Aoun, ajo ccka provokoi këtë tragjedi ka qenë një zjarr në një depozitë në Port, ku ishin magazinuar 2 750 ton nitrat amoni, të cilat ishin sekusteruar vite më parë prej një anije.

Shpërthimi në Beirut ishte aq i fuqishëm sa thuhet që është ndjerë deri në Qipro, të paktën 234 km kilometra larg.

“Të gjithë në Qipro e ndjenë…”,- tha një qytetar qipriot.

Sipas Al Jazeera, të paktën tre spitale janë shkatërruar nga shpërthimet në portin e Bejrutit, Liban, dhe dy janë dëmtuar rëndë, ndërsa numri i viktimave rritet nga orë në orë.

Franca ka njoftuar dërgimin e mjekëve dhe disa ton pajisje mjekësore.

Mjekët e urgjencës  do të arrijnë në Beirut sa më shpejt të jetë e mundur për të forcuar spitalet.

Emmanuel Macron ka siguruar mbështetjen e Francës për homologun e tij libanez Michel Aoun dhe njoftoi dërgimin e “ndihmës dhe burimeve franceze” në Beirut.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Aksident tragjik/ Përplasen dy makina, vdes 55-vjeçari në Laç

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Laçit. Bëhet me dije se mjeti me drejtues shtetasin A.Gj., është...

“Është mirë të tërhiqesh si kampion”, largohet drejtori i Tiranës Arbi Laçi

Çdo fillim e ka një fund. Arbi Laçi është larguar zyrtarisht nga Tirana. Ish-drejtori sportiv i bardhebluve ka konfirmuar gjithçka me anë të një...

Policia jep detaje për vdekjen e 50-vjeçarit që tërhoqi zvarrë qenin e tij

Ditën e sotme ka ndërruar jetë 50-vjeçari Faik Përkoxha i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin e një qeni. Ai u fotografua...

Libani nuk gjen qetësi, shpërthen depo e armëve, disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditëm e sotme në Liban, ku ka shpërthyer një depo armësh. Mediat e huaja bëjnë me dije se nga...

Kollomoqi që na jep çdo ditë Qeveria

Nga Klodian Tomorri  Gjatë viteve 80’, teksa “ZIS-at” e Partisë transportonin në autokolonë, misër nga Lushnja në Berat, njëri nga magazinierët e rezervave të shtetit në...