Basha me maskë në deklaratë: Rama përdor si “armë” gjobën

Duhet të lëçisni

Mali i Zi: Mohimi i gjenocidit rrezikon qeverinë e reformuar

Ministri malazez i Drejtësisë, Vladimir Leposaviq mohon gjenocidin në Srebrenica të Bosnjës. Kjo mund të shkaktojë shpërbërjen e qeverisë të krijuar vjeshtën e kaluar...

Dy vite nga zjarri, katedralja e Notre Dame vendoset të hapet më 2024, por pa çati

Katedralja e Notre Dame në Paris do të rihapet më 2024, pas zjarrit që e dogji dy vite më parë. Deri më tani janë...

Një roman që të ndjek pas edhe kur e ke mbaruar së lexuari

Nga Miranda Haxhia Kohët e fundit, leximet e librave i kam kryer në udhëtimet e shpeshta Tiranë-Berat e anasjelltas. Ashtu filloi edhe libri “Flama” me...

Drejtshkrimi i gegnishtes ose gegnishtja e standardizueme

Sapo doli nga shtypi libri me rregullat e drejtshkrimit të gjuhës shqipe në gegnisht, botim cilësor i Fondacionit ALSAR. Është hera e parë që botohet...

Kreu i PD, Lulzim Basha zgjodhi sërish të zbatojë vendimin e qeverisë duke folur në konferencën me gazetarët me maskën e vendosur.

Gjatë deklaratës së tij, Basha hodhi akuza ndaj qeverisë duke deklaruar se zgjidhja e kryeministrit Edi Rama për pandeminë është vetëm gjoba, për qytetarët dhe bizneset.

Basha u shpreh se dje Rama konfirmoi se do e mbaj premtimin e dhënë në muajin maj për një paketë të tretë ekonomike ndërkohë që shtoi se shumë vende tashmë kanë gati edhe paketën e katërt. Kreu i PD shtoi se tashmë është harruar edhe bonusi i premtuar për mjetë dhe infermierët përgjatë muajve të pandemisë, ndërkohë që bëri apel për zbatimin e planit me 5 pika të propozuar nga Partia Demokratike.

“Dje e dëgjuat me zë dhe e patë me figurë edhe njëherë premtimin e majit që do kishte edhe një paketë të tretë. Dje ai tha se nuk do ketë paketë të tretë. Gjobë për qytetarin, gjobë për biznesin. Kjo është strategjia e Ramës për të luftuar pandeminë. Njëherë nxjerr blindat për të luftuar Covid tani fshihet pas maskave që të mos ndërmarrë hapat që duhen. Shqipëria vazhdon të mbetet vendi me testimet më të ulëta. Prej Marsit kam kërkuar rritjen e testimeve. Sot i kërkoj të zbatojë planin me 5 pika edhe njëherë.  Kush mendon për familjet shqiptare.

 Çfarë mase ka marrë Edi Rama për ta. 2 orë e gjysmë me kërcim pupthi në studio vetëm për të shmangur pyetjet dhe përgjigjet e këtyre pyetjeve. Kush përgjigjet për qytetarët. Ti taksat ja merr. Të dhënat tregojnë sot se ekonomia është në krizë të thellë. Kush përgjigjet për këta njerëz që marrin borxh për ilaçet. Gjobat dhe autoblindat janë një shfaqje e shëmtuar e Edi Ramës. Spitalet Covid kanë arritur kapacitetet e tyre. Bonusi për mjekët dhe infermierët është harruar dhe nuk është zbatuar. Sot më shumë se kurrë paratë e shqiptarëve duhet të dedikohen për shëndetin e tyre. Dezinfektimi i shkollave nuk ndodh në mënyrë të rregullt. Asnjë hap nuk po bëhet për të garantuar që familjet shqiptare të fëmijëve që nuk kanë tablet të mos e bëjnë mësimin në distancë”, tha Basha.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Mali i Zi: Mohimi i gjenocidit rrezikon qeverinë e reformuar

Ministri malazez i Drejtësisë, Vladimir Leposaviq mohon gjenocidin në Srebrenica të Bosnjës. Kjo mund të shkaktojë shpërbërjen e qeverisë të krijuar vjeshtën e kaluar...

Dy vite nga zjarri, katedralja e Notre Dame vendoset të hapet më 2024, por pa çati

Katedralja e Notre Dame në Paris do të rihapet më 2024, pas zjarrit që e dogji dy vite më parë. Deri më tani janë...

Një roman që të ndjek pas edhe kur e ke mbaruar së lexuari

Nga Miranda Haxhia Kohët e fundit, leximet e librave i kam kryer në udhëtimet e shpeshta Tiranë-Berat e anasjelltas. Ashtu filloi edhe libri “Flama” me...

Drejtshkrimi i gegnishtes ose gegnishtja e standardizueme

Sapo doli nga shtypi libri me rregullat e drejtshkrimit të gjuhës shqipe në gegnisht, botim cilësor i Fondacionit ALSAR. Është hera e parë që botohet...

Basha i refuzoi ftesën për bashkëpunim, Rama po i lutet: Shqiptarët duan bashkim

Kryeministri Edi Rama ka vijuar replikën në distancë me kryetarin e opozitës Basha, pas refuzimit që ky i fundit i bëri një ftese televizive...