Atdhetarë si Luli dhe Strazja. Takime me lobin grek në SHBA

Duhet të lëçisni

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

Tabaku: 70% e shkollave dhe kopshteve të Tiranës pas tërmetit, nuk janë rindërtuar

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka nxjerrë të tjera fakte për procesin e rindërtimt në Tiranë. Këtë herë bëhet fjalë për institucionet arsimore në...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe deputeti Gent Strazimiri janë takuar me lobin greko-himariot në Shtetet e Bashkuara. Takimi është bërë në selinë e Kryedioqezës Ortodokse Greke të Amerikës në Neë York. Lobi greko-himariot i SHBA është tepër aktiv vitet e fundit kundër çështjes shqiptare.

5

Megjithatë, për kreun e opozitës ka rëndësi ndikimi që ky lob ka në Kongresin amerikan. Ky lob ka ushtruar presion të fortë ndaj qeverisë së Edi Ramës, kur ndodhi ndarja e re territorial, e cila e përfshin në Bashkinë e Himarës një pjesë të Labërisë. Në atë kohë ata nisën në Tiranë tre kongresmenë, të cilët përfaqësojnë lobin grek në Kongresin amerikan.

3

Kuptohet, me aleancën e re me Vangjel Dulen, ndikimi grek në opozitë mirëpritet nga Lulzim Basha, nëse ai martohet me presionin e lobit grek mbi qeverinë. Një strategji politike e ngjashme me shprehjen toske “për inat të sime vjehrre, shkoj e fle me mullixhiun”.

2

Në takim kanë marrë pjesë Presidenti i lobit greko-himariot, prifti Kozmas Karavellas, anëtari i Bordit të shoqatës Peter Gikurias, Prifti Alex Karloutsos, anëtari i shoqatës Simo Dimas dhe Indrit Nina. Në takim është diskutuar mbi të drejtat e pronave në zonën e Himarës dhe probleme të asaj që ata e konsiderojnë minoriteti etnik në Himarë, pakicë që ndoshta Luli dhe Strazimiri kanë nisur ta njohin.

Lobi greko-amerikan i Himarës është i organizuar përmes shoqatës Himarrioton Society of America, ku nuk është çudi që Luli të jetë anëtarësuar me emrin Lulidhi.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

Tabaku: 70% e shkollave dhe kopshteve të Tiranës pas tërmetit, nuk janë rindërtuar

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka nxjerrë të tjera fakte për procesin e rindërtimt në Tiranë. Këtë herë bëhet fjalë për institucionet arsimore në...

U hap vetëm për plazhin, mbyllet Bypassi i Vlorës

Mbyllet Bypass i Vlorës. Pas hapjes provizore për shkak të sezonit turistik tashmë ky segment rrugor do të qëndrojë i mbyllur. Ende nuk ka...