Artan Hoxha: Pse është i rrezikshëm lirimi i Endrit Dokle? Atë vendim mund ta merrte vetëm Strasburgu (film)

Duhet të lëçisni

Sondazhet që nuk bën Batoni e nxjerrin fituese opozitën, por nuk e masin vjedhjen e votës

Ky është përfundimi sintetik që arrin i mirënjohuri Genc Sejko. Me sarkazmën e tij të rrallë, Genci na rrëfen një të vërtetë të madhe;...

Rrena e Edi Ramës / COVAX do sjellë në muajin shkurt vetëm 3 % të vaksinave (film)

Gazetarja Klodiana Kapo e faktoje.al ka treguar në A-Show me Adi Krastën në Syri TV, lidhur mbi disa kërkesa që u ka dërguar ambasadave...

Xhevahir Zeneli: Në Amerikë punoja roje shkolle, ma vodhën pesë herë brenda javës (film)

Xhevahir Zeneli, aktori i rrallë në një rrëfim për jetën e tij artistike dhe personale, ka treguar për A-Show me gazetarin Adi Krasta, shumë...

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Në emisionin e djeshëm Opinion është folur mbi vendimin e Gjykatës së Krujës për të liruar ish-kreun e bandës së Durrësit, Endrit Dokle.

Gazetari Artan Hoxha theksoi se vendimi me burgim të përjetshëm ndaj Dokles ishte lënë në fuqi edhe nga Gjykata Kushtetuese dhe se e vetmja shkallë që mund ta rrëzonte ishte Gjykata e Strasburgut.

“Është dënuar për të paktën 4 ngjarje ku ka patur vrasje. Kur është bërë gjyqi themelit janë dhënë 4 dënime të përjetshëm për 4 persona, Lul Berisha, Indrit Dokle, Adriatik Soli dhe Indit Taullaj. Për tre të tjerët Gjykata e Lartë e prishi vendimin me burgim të përjetshëm. Për këtë ngeli në fuqi dhe nuk e rrëzoi as e Gjykata e Lartë as Kushtetuesja. E vetmja shkallë që i kishte ngelur Endrit Dokles për të rrëzuar këtë vendim ishte Gjykata e Strasburgut”.

Ai vuri në dukje se gjyqtarja Enkelejda Hoxha ka marrë 3 herë vendime në favor të Dokles përpara vendimi për ta liruar nga burgu dhe ngriti pikëpyetje për punën e prokurorisë.

“Gjyqtarja e Krujës 2 herë i ka dhënë ulje dënimi e 2 vjet sepse e ka kapur amnistia gjë nuk e ka në dorë. E ka transferuar nga burg i sigurisë së lartë në siguri të zakonshme kur kjo nuk ndodh për të dënuarit me dënim të përjetshëm. E njëjta gjyqtare në veprime të ndryshme. Kjo prokurori që reagon sot çfarë ka bërë se ka 5 vjet ajo që i jep këto vendime. Pse u kujtuan sot që ai u lirua sot për ta bërë këtë gjë? Kjo është çudia që një gjyqtare e nivelit të parë nuk mund të rrëzojë një vendim të gjykatës kushtetuese”.

Ai rikujtoi gjithashtu se prania e këtyre personazheve të rrezikshëm në rrugë është një fakt që përbën shqetësim për sigurinë publike.

“Të gjithë e mbajmë mend cfarë ndodhi në Durrës në fillim të vitit 2000 kur të gjithë pjesëtarët e këtij grupi që ishin bashkë dhe pastaj u ndanë dhe ndodhi ajo që ndodhi. Madje arrestimi i tyre ishte një nga arritjet e mëdha të qeverisë së parë Berisha”, tha Hoxha.

/opinion.al/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Sondazhet që nuk bën Batoni e nxjerrin fituese opozitën, por nuk e masin vjedhjen e votës

Ky është përfundimi sintetik që arrin i mirënjohuri Genc Sejko. Me sarkazmën e tij të rrallë, Genci na rrëfen një të vërtetë të madhe;...

Rrena e Edi Ramës / COVAX do sjellë në muajin shkurt vetëm 3 % të vaksinave (film)

Gazetarja Klodiana Kapo e faktoje.al ka treguar në A-Show me Adi Krastën në Syri TV, lidhur mbi disa kërkesa që u ka dërguar ambasadave...

Xhevahir Zeneli: Në Amerikë punoja roje shkolle, ma vodhën pesë herë brenda javës (film)

Xhevahir Zeneli, aktori i rrallë në një rrëfim për jetën e tij artistike dhe personale, ka treguar për A-Show me gazetarin Adi Krasta, shumë...

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...