Ka një ilaç për ta nxjerrë vendin nga kaosi i pandemisë që e ka futur arroganca e qeverisë

Duhet të lëçisni

Si u zbulua mega pasuria e Zim Sallakut nga vetëm dy transferta. Do i justifikonte me 10 bletë e 32 pula

Një transaksion prej 200 mijë euro me përshkrimin “Blerje Vile në Durrës, zona Plazh” i kryer në 23 korrik 2014, ka qënë indicia kryesore...

Vjosa Osmani vizitë zyrtare në Austri, takim me kancelarin Sebastian Kurz

Presidentja Vjosa Osmani, me ftesë të Presidentit austriak, Alexander Van der Bellen, të martën do ta nisë vizitën zyrtare në këtë shtet. Në takim me...

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga Covid-19

Kompania farmaceutike GlaxoSmithKline dhe Vir Biotechnology kanë njoftuar ditën e sotme rezultatet finale nga një studim i kryer për një medikament antitrupash. Në përfundim...

Ministri i jashtëm italian viziton nesër Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës së Italisë, Luigi Di Maio nesër viziton Kosovën, ku do të takohet me drejtues...

Duke ndjekur situatën pandemike në vend

Nga Mesila Doda

1. Situata është në kaos të plotë… shtretër spitalorë nuk ka më, ndërsa shkollat vazhdojnë të jenë hapur e jeta vazhdon thuajse pa asnjë kufizim. Ndalimi i lëvizjes nga ora 22.00-06.00 nuk ndihmon asgjë e askënd.

2. Kryeministri ka braktisur detyrën e tij të parë, atë që e mbajti duke shkatërruar sistemin e duke grisur Kushtetutën… ka 119 ditë që nuk shkon në zyrë sipas raportimeve në media, ndërkohë që vendi rrokulliset në kaos.

3. Përgjegjësinë për manipulimin e shifrave me viktimat e hodhi mbi mjekët e i detyroi të përfshiheshin në debatin politik… ata që nuk duhet të kishin asnjë përgjegjësi apo detyrim në mashtrimin e tij.

4. Ende asnjë spital rajonal i hapur, ende asnjë rimbursim për trajtimin e sëmundjes, e cila kap shifra të larta, ndërkohë që trajtimi nga qeveria, i cili u miratua javën e kaluar është qesharak.

5. Vazhdojnë shpërdorimet e parasë publike me pagesa për PPP, për inceneratorët dhe klientët që bashkëndajnë me qeveritarët plaçkën publike.

6. Arroganca e pushtetit ka mbërritur në limite neveritëse. Aq e madhe është arroganca dhe nervozizmi i tyre sa nuk ka asgjë tjetër që e shpjegon atë përveç frikës së humbjes së pushtetit dhe përfundimit në organet e drejtësisë, kur drejtësisë nuk do mund t’i japin dot me urdhër.

Fushata e ardhshme do jetë krejt atipike. Do ketë vetëm sfilatë të Edi Ramës me administratën dhe pengim të çdo aktiviteti politik. Në këto kushte, e vetmja gjë që mund të themi është… kujtoni orët që qëndrimet në ambulancë pa shërbim shendetsor, kujtoni arrogancën e shefave, kujtoni vjedhjet e fondeve të tërmetit, kujtoni bizneset e mbyllura, kujtoni rrogat e pamarra, kujtoni darkat e munguara në familjet tuaja… heshtni dhe hidhni votën kundër abuzimit, vjedhjes, arroganceë, poshtërimit, me të cilin trajtoi çdo qytetar të Shqipërisë mostra politike, Edi Rama.

Mos e shisni votën, mos e shpërdoroni, por hidheni në kuti në shenjë të kundërshtimit ndaj poshtërimit të përditshëm që po na bën një njeri i vetëm.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Si u zbulua mega pasuria e Zim Sallakut nga vetëm dy transferta. Do i justifikonte me 10 bletë e 32 pula

Një transaksion prej 200 mijë euro me përshkrimin “Blerje Vile në Durrës, zona Plazh” i kryer në 23 korrik 2014, ka qënë indicia kryesore...

Vjosa Osmani vizitë zyrtare në Austri, takim me kancelarin Sebastian Kurz

Presidentja Vjosa Osmani, me ftesë të Presidentit austriak, Alexander Van der Bellen, të martën do ta nisë vizitën zyrtare në këtë shtet. Në takim me...

Studimi: Ky është medikamenti që redukton rrezikun e vdekjes ose shtrimit në spital nga Covid-19

Kompania farmaceutike GlaxoSmithKline dhe Vir Biotechnology kanë njoftuar ditën e sotme rezultatet finale nga një studim i kryer për një medikament antitrupash. Në përfundim...

Ministri i jashtëm italian viziton nesër Kosovën

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Republikës së Italisë, Luigi Di Maio nesër viziton Kosovën, ku do të takohet me drejtues...

Manchester City me ofertë zyrtare për Kane

Manchester City ka bërë ofertën e parë në drejtim të sulmuesit të Tottenhamit, Harry Kane. Gazetari i njohur italian, Fabrizio Romano raporton se Manchester City...