Ka një ilaç për ta nxjerrë vendin nga kaosi i pandemisë që e ka futur arroganca e qeverisë

Duhet të lëçisni

Përplaset 3 herë, shoferi i dehur plagoset rëndë dhe lë pa drita zonën e Ishull-Lezhës

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Lezhë. Një automjet me drejtues, Jetmir Shahini, punonjës i prokurorisë në Lezhë, i cili dyshohet të...

Pas kullës në Dubai, ura e Bosforit në Stamboll “vishet” kuq e zi

Pas kullës më të lartë në Dubai, Burj Khalifa edhe ura e famshme e Stambollit është “veshur” kuq e zi. Me rastin e 28 Nëntorit,...

Basha nderon Adem Jasharin: I dëshmoi botës mbarë se për zogjtë e shqipes liria s’ka çmim

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka nderuar këtë 28 nëntor, komandatin legjendar Adem Jashari, me rastin e ditës së lindjes. Përmes një postimi në Facebook,...

Kapiteni i kombëtares kuqezi infektohet me Covid-19

Portieri dhe kapiteni i kombëtares sonë, Etrit Berisha ka rezultuar pozitiv për Covid-19, pas testit të kryer ditën e djeshme. Lajmin e bën të ditur...

Duke ndjekur situatën pandemike në vend

Nga Mesila Doda

1. Situata është në kaos të plotë… shtretër spitalorë nuk ka më, ndërsa shkollat vazhdojnë të jenë hapur e jeta vazhdon thuajse pa asnjë kufizim. Ndalimi i lëvizjes nga ora 22.00-06.00 nuk ndihmon asgjë e askënd.

2. Kryeministri ka braktisur detyrën e tij të parë, atë që e mbajti duke shkatërruar sistemin e duke grisur Kushtetutën… ka 119 ditë që nuk shkon në zyrë sipas raportimeve në media, ndërkohë që vendi rrokulliset në kaos.

3. Përgjegjësinë për manipulimin e shifrave me viktimat e hodhi mbi mjekët e i detyroi të përfshiheshin në debatin politik… ata që nuk duhet të kishin asnjë përgjegjësi apo detyrim në mashtrimin e tij.

4. Ende asnjë spital rajonal i hapur, ende asnjë rimbursim për trajtimin e sëmundjes, e cila kap shifra të larta, ndërkohë që trajtimi nga qeveria, i cili u miratua javën e kaluar është qesharak.

5. Vazhdojnë shpërdorimet e parasë publike me pagesa për PPP, për inceneratorët dhe klientët që bashkëndajnë me qeveritarët plaçkën publike.

6. Arroganca e pushtetit ka mbërritur në limite neveritëse. Aq e madhe është arroganca dhe nervozizmi i tyre sa nuk ka asgjë tjetër që e shpjegon atë përveç frikës së humbjes së pushtetit dhe përfundimit në organet e drejtësisë, kur drejtësisë nuk do mund t’i japin dot me urdhër.

Fushata e ardhshme do jetë krejt atipike. Do ketë vetëm sfilatë të Edi Ramës me administratën dhe pengim të çdo aktiviteti politik. Në këto kushte, e vetmja gjë që mund të themi është… kujtoni orët që qëndrimet në ambulancë pa shërbim shendetsor, kujtoni arrogancën e shefave, kujtoni vjedhjet e fondeve të tërmetit, kujtoni bizneset e mbyllura, kujtoni rrogat e pamarra, kujtoni darkat e munguara në familjet tuaja… heshtni dhe hidhni votën kundër abuzimit, vjedhjes, arroganceë, poshtërimit, me të cilin trajtoi çdo qytetar të Shqipërisë mostra politike, Edi Rama.

Mos e shisni votën, mos e shpërdoroni, por hidheni në kuti në shenjë të kundërshtimit ndaj poshtërimit të përditshëm që po na bën një njeri i vetëm.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Përplaset 3 herë, shoferi i dehur plagoset rëndë dhe lë pa drita zonën e Ishull-Lezhës

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Lezhë. Një automjet me drejtues, Jetmir Shahini, punonjës i prokurorisë në Lezhë, i cili dyshohet të...

Pas kullës në Dubai, ura e Bosforit në Stamboll “vishet” kuq e zi

Pas kullës më të lartë në Dubai, Burj Khalifa edhe ura e famshme e Stambollit është “veshur” kuq e zi. Me rastin e 28 Nëntorit,...

Basha nderon Adem Jasharin: I dëshmoi botës mbarë se për zogjtë e shqipes liria s’ka çmim

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka nderuar këtë 28 nëntor, komandatin legjendar Adem Jashari, me rastin e ditës së lindjes. Përmes një postimi në Facebook,...

Kapiteni i kombëtares kuqezi infektohet me Covid-19

Portieri dhe kapiteni i kombëtares sonë, Etrit Berisha ka rezultuar pozitiv për Covid-19, pas testit të kryer ditën e djeshme. Lajmin e bën të ditur...

Kulla më e lartë në botë vishet kuq e zi (Film)

Kulla më e lartë në Dubai, Burj Khalifa është veshur kuq e zi në festën e flamurit tonë kombëtar. Videoja kur Burj Khalifa vishet me...