Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ambasada jep njoftimin: Në Greqi mund të shkoni vetëm me avion, përveç këtyre kategorive

Nga Ejona 0

Ambasada e Greqisë në Shqipëri thotë se udhëtimet drejt këtij shteti mund të realizohen vetëm përmes fluturimit me avion në aeroportin e Athinës.

Udhëtimi drejt Greqisë përmes rrugëve tokësore apo detare nuk do të lejohet, sqaron ambasada greke duke njoftuar se nga ky bllokim përjashtohen disa kategori.

Kategoritë janë: Qytetarët grekë, poseduesit e lejeve të qëndrimit, persona që kanë banesë të tyren apo qëndrojnë zakonisht në Greqi, transporti i mallrave nga toka dhe deti si dhe persona që kryejnë lëvizje të nevojshme me karakter personal.

Ky regjim mbetet në fuqi edhe pas 1 korrikut.

Njoftimi i ambasadës greke:

Sipas  udhëzimeve evropiane për hapjen e kufijve të BE-së dhe vendimeve respektive zbatuese  të Greqisë (ΦΕΚ Β’ 2283/14.06.2020), në lidhje me udhëtimet  nga Shqipëria për në Greqi, parashikohet  mundësia e realizimit të fluturimeve  drejt aeroportit  Eleftherios Venizellos të Athinës. Nuk lejohet hyrja e personave nga Shqipëria për në Greqi permes linjave detare, rrugore apo hekurudhore.

Përjashtohen: a) Qytetarë Grekë, posedues të Kartës së Veçantë të Identitetit të Homogjenit, poseduesit e lejeve të qëndrimit, si dhe persona që kanë banesën kryesore të tyre apo që qëndrojnë zakonisht në Greqi, b) kalimi i kamionëve për transport mallrash, c) transporti i mallrave me anije, d) hyrja e personave nëpërmjet kufijve tokësorë, për lëvizje absolutisht të nevojshme të karakterit profesional, të cilat i faktojnë me dokumentat përkatëse.

Ky rregjim lëvizjesh pritet të vazhdojë të jetë në fuqi edhe pas datës 1 korrik. Ambasada e Greqisë në Tiranë do të lajmërojë menjëherë me njoftim të saj, për çdo ndryshim që mund të rezultojë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej