Akuzohet për nxjerrje të sekretit hetimor, lihet në fuqi pezullimi për Artan Shkëmbin

Duhet të lëçisni

Policia maqedonase arreston katër persona për blerje të votave

Policia maqedonase ka arrestuar katër persona të dyshuar për blerje të votave për zgjedhjet lokale që do të mbahet të dielën, më 17 tetor. Ministria...

Ambasada amerikane përsërit thirrjen për mbylljen e misionit të UNMIK-ut në Kosovë

Ambasada amerikane në Prishtinë, ka reaguar lidhur me misionin e UNMIK-ut, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Në një postim në Twitter,...

Përndiqte ish të dashurën, arrestohet 39 vjeçari në Tiranë

Bie në prangat e policisë një 39 vjeçar në Tiranë që ka përndjekur vazhdimisht ish të dashurën. Gjithashtu Policia ka arrestuar edhe 3 të rinj...

Vdekja e 4 turistëve në hotelin në Qerret, dyshohet se pasi kishin konsumuar alkool dhe kokainë kishin kaluar në overdozë

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në saunën e një hoteli në Qerret të Kavajës. Raportohet...

Gjykata e e Apelit të Tiranës ka lënë në fuqi pezullimin nga detyra për ish nr 2 të OFL-së Artan Shkëmbi.

Ish-zyrtari i lartë akuzohet se ka nxjerrë një informacion të kërkuar nga një agjenci ligjzbatuese e huaj, që ka patur në fokus një hetim pasuror për nja person të skeduar nga autoritetet gjermane.

Mbi të rqndojnë akuza e shpërdorimit të detyrës dhe nxjerrje të sekretit hetimor. Fillmisht Shkëmbi u hetua nga SPAK, por më pas ky institucion shpalli moskopetencë pasi nuk u gjetën elemetë të veprës penale të korrupsionit.

Shkëmbi është dërguar në gjykatë nën akuzën e nxjerres së sekreteve hetimore, ndërkohë që ndaj tij vijon të jetë ende në fuqi masa e sigurisë e “Pezullimit nga detyra”.

Shkëmbi u hetua fillimisht nga SPAK për “korrupsion” dhe “nxjerrje të sekretit hetimor”.  Por pas hetimeve dosja i kaloi për kompetencë Prokurorisë së Tiranës, pasi rezultoi se nuk kishte elementë të “korrupsionit”.

Artan Shkëmbi u hetua pas dekonspirimit të një informacioni ‘Top-secret’ të ardhur nga Gjermania por që përfundoi në duart e një prej anëtarëve të një grupi kriminal që merrej me trafikim të lendëve narkotike.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Policia maqedonase arreston katër persona për blerje të votave

Policia maqedonase ka arrestuar katër persona të dyshuar për blerje të votave për zgjedhjet lokale që do të mbahet të dielën, më 17 tetor. Ministria...

Ambasada amerikane përsërit thirrjen për mbylljen e misionit të UNMIK-ut në Kosovë

Ambasada amerikane në Prishtinë, ka reaguar lidhur me misionin e UNMIK-ut, pas mbledhjes së Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Në një postim në Twitter,...

Përndiqte ish të dashurën, arrestohet 39 vjeçari në Tiranë

Bie në prangat e policisë një 39 vjeçar në Tiranë që ka përndjekur vazhdimisht ish të dashurën. Gjithashtu Policia ka arrestuar edhe 3 të rinj...

Vdekja e 4 turistëve në hotelin në Qerret, dyshohet se pasi kishin konsumuar alkool dhe kokainë kishin kaluar në overdozë

Të tjera detaje dalin në dritë në lidhje me vdekjen e 4 turistëve rusë në saunën e një hoteli në Qerret të Kavajës. Raportohet...

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...