Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

69 të prekur në 24 orë, ku janë vatrat më problematike nga koronavirusi

Nga Klodiana 0

Ditën e sotme në vendin tonë është shënuar një tjetër rritje e infektimeve me Covid-19, ku gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar 69 persona. Ndërkohë që një ditë më parë ishin 64 persona.

Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 23 raste në Tiranë, nga 10 raste Durrës, Krujë, 6 në Vlorë, 5 në Mat, nga 4 raste në Kurbin, Kamëz, nga 2 raste në Shkodër, Fier, Kavajë, 1 në Lushnje.

Pavarësisht rasteve ditore të identifikuara pozitivë, lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 25 qytetarë, duke e çuar në 1 459 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë thekson se vijon të ketë shtrime në spitalin infektiv ku aktualisht po trajtohen 84 pacientë.

Ndërkohë mësohet se kanë ndërruar jetë tre persona. Të vdekurit janë një 44 vjeçare nga Durrësi si edhe dy persona nga Tirana,  njëri 79 vjeç dhe tjetri 85 vjeç.

Ditët e fundit janë karakterizuar nga një numër i madh të infektuarish si edhe të vdekurish duke shënuar kështu një bilanc të rëndë krahasuar me periudhën mars-prill kur ishim në karantinë.

STATISTIKA

Testime totale 27034
Raste pozitive 2535
Raste të shëruara 1459
Raste Aktive 1014
Humbje jete 62 (Qarku Tiranë 34, Durrës 11, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 8, Kukës 1, Elbasan 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 370
Durrës 212
Shkodër 156
Vlorë 106
Fier 49
Lezhë 43
Korçë 28
Kukës 18
Elbasan 13
Gjirokastër 7
Berat 6
Dibër 6.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej