Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

5500 të prekur nga kanceri në vit, ministrja Manastirliu: Jemi në nivelet e Europës

Nga Media 0

Në studion e emisionit “Top Talk” me gazetarin Denis Dyrnjaja, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri të ditur se në vendin tonë preken nga kanceri rreth 5500 raste në vit, një shifër normale edhe për vendet evropiane.

“5500 raste në vit që preken nga tumoret. Jemi në profilin e vendeve të rajonit dhe Evropës. Më të përhapurit janë kanceri i mushkërisë dhe ai i gjirit. Rëndësi ka diagnostikimi i hershëm dhe parandalimi. Programi i kontrollit mjekësor bazë për grupmoshën 35-70 vjeç është një ndër programet më të mira për të parandaluar sëmundjet dhe për t’i identifikuar ato”, tha ministrja e Shëndetësisë.
Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej