1961/ Motrat e vëllezërit kinezë në plazhet e “Shqipërisë së lumtur socialiste”

Duhet të lëçisni

Ngrihen në protestë banorët e Babicës në Vlorë: Jemi prej disa javësh pa drita

Banorët e Babicës në Vlorë janë ngritur ditën e sotme në protestë pasi prej javësh nuk kanë energji elektrike. Bëhet me dije se banorët prej...

Abuzimi me të miturën, Prokuroria mbyll hetimet për Abaz Dogën

Prokuroria mbyll hetimet për Abaz Dogën, Klajdi Poçin dhe dy të miturit R.O. dhe F.B. të akuzuar për abuzim seksual me vajzën e mitur...

Regjistrohen 3 raste të reja me koronavirus në Gjirokastër, mes tyre një nxënës shkolle

Raste të reja me koronavirus shfaqen në Gjirokastër. Mësohet se tre rastet u raportuan gjatë këtyre 24 orëve, ndërsa bëhet fjalë për një nxënës në...

“Kujdes me higjienën”, Kalo apel qytetarëve: Tendencë rizgjimi të rasteve me COVID-19 në vjeshtë

Mjeku i njohur infeksionist, Tritan Kalo paralajmëron se vjeshta do të ketë një tendencë në rritje të rasteve me COVID-19. Kalo thekson se në këtë...

Varfëria e mjerimi shqiptar dhe propaganda komuniste,  në objektivin e gazetarit gjerman Hari Ham

Nga Robert Elsie

Propaganda komuniste në Shqipërinë e varfër dhe “vëllezërit kinezë në Shqipërinë e lumtur socialiste”. Vajzat kineze të plazhet e Shqipërisë, gratë shqiptare të ngarkuara, imazhet e të rinjve shqiptarë që duken si pleq, parullat e Marksit, Engelsit, Leninit e Stalinit dhe sigurisht Enver Hoxha me parullat e tij. Kjo është pamja që të vjen përmes fotografive të gazetarit gjermanoperëndimor Hari Ham në vitin 1961.

Hari Ham shërbeu me forcat gjermane në Luftën e Dytë Botërore dhe u bë rob lufte në Bashkimin Sovjetik (1945-1949). Pas kthimit të tij në Gjermani studioi për shkenca politike në Frankfurt dhe në Monpelie (Montpellier) dhe punoi gazetar për gazetat e njohura Die Welt dhe Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Në gusht të vitit 1961 Hami mori një vizë të rrallë për të vizituar Shqipërinë, pikërisht në një kohë rrëmuje të madhe politike. Aty përjetoi ndarjen politike të Shqipërisë me Bashkimin Sovjetik dhe fillimin e aleancës së re me Kinën revolucionare. Fotografitë e këtij koleksioni janë marrë nga libri i tij i mirëinformuar “Rebellen gegen Moskau: Albanien-Pekings Brückenkopf in Europa” (Kryengritës kundër Moskës: Shqipëria-kryeura e Pekinit në Evropë), Këln 1961.

marksi

elsie13

enver hoxha

gjirokaster

gra me parulla

elsie5

 

elsie14

elsie12

ushtria

sigurimi

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Ngrihen në protestë banorët e Babicës në Vlorë: Jemi prej disa javësh pa drita

Banorët e Babicës në Vlorë janë ngritur ditën e sotme në protestë pasi prej javësh nuk kanë energji elektrike. Bëhet me dije se banorët prej...

Abuzimi me të miturën, Prokuroria mbyll hetimet për Abaz Dogën

Prokuroria mbyll hetimet për Abaz Dogën, Klajdi Poçin dhe dy të miturit R.O. dhe F.B. të akuzuar për abuzim seksual me vajzën e mitur...

Regjistrohen 3 raste të reja me koronavirus në Gjirokastër, mes tyre një nxënës shkolle

Raste të reja me koronavirus shfaqen në Gjirokastër. Mësohet se tre rastet u raportuan gjatë këtyre 24 orëve, ndërsa bëhet fjalë për një nxënës në...

“Kujdes me higjienën”, Kalo apel qytetarëve: Tendencë rizgjimi të rasteve me COVID-19 në vjeshtë

Mjeku i njohur infeksionist, Tritan Kalo paralajmëron se vjeshta do të ketë një tendencë në rritje të rasteve me COVID-19. Kalo thekson se në këtë...

Naftëtarët e Ballshit paralajmërojnë grevë: Ministrja u tregua shumë arrogante me ne

Naftëtarët e Ballshit shohin grevën e urisë si alternative për zgjidhjen e situatës. Mësohet se kreu i Sindikatës se naftëtarëve të bashkuar, Sokol Dautaj ka...