Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Turqi, arrestohet vëllai i Fethullah Gulen, akuzohet për puç shteti

Nga Ejona 0

turqi

 

Policia turke ka arrestuar vëllain e klerikut mysliman, Fethullah Gulen për akuzën si pjesëtar i lëvizjes “Hizmet”, organizatori i tentativës së dështuar për grusht shteti në korrik.

Presidenti i vendit Rrexhep Taip Erdogan është shprehur i vendosur se nuk do të ndalet derisa të shkatërrohet kjo lëvizje dhe është vënë në një përpjekje të vendosur për ekstradimin e ish-aleatit të tij më të ngushtë, tashmë armik i betuar i qeverisjes së tij.

Për këtë përpjekje pritet vendimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës të cilat shprehen se po presin provat për këtë akuzë të cilën ata e kanë marrë në shqyrtim.

Agjencia e lajmeve “Anadolu” konfirmon se Kutbettin Gulen është ndaluar nga policia, pas një informacioni të marrë se ai gjendej në shtëpinë e një të afërmi në rajonin e Gaziemirit, në perëndim të provincës së Izmirit.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>