Ka than' i moçmi: 

“Shqiptarët nuk ndahen në të krishterë e në muhamedanë, po ndahen në dy anë: Ana e kombëtarëve, në të cilën ka shqiptarë nga të gjitha besimet, dhe ana e zuzarëve”.

                                    -Faik Konica

Tradita e bakllavasë, të presësh Vitin e Ri me ëmbëlsi

Nga Media 0

E ëmbël dhe shije plotë, me sherbet e arra , bakllavaja pa dyshim është lezeti i tryezës shqiptare të Vitit të Ri.

Një traditë e trashëguar brez pas brezi nga nënat e gjyshet shqiptare, kjo ëmbëlsirë vijon të mbetet edhe sot më e preferuara e shqiptarëve dhe sigurisht nuk mungon në asnjë tryezë kur bëhet fjala për darkën e shumëpritur të ndërrimit të viteve.

Deri në shekullin e nëntëmbëdhjetë bakllavaja u konsiderua si një gatim për njerëzit e pasur, ndaj edhe konsumohej në ceremoni të veçanta.

Ishin Otomanët ata që e sollën bakllavanë në trojet e Ballkanit. Kjo ëmbëlsirë ishte një ndër gatimet më të preferuara në Pallatin e Sulltanit.

Në ditët e sotme, Bakllavaja është shndërruar në një traditë mesdhetare, përgatitja e së cilës kulmon në festat e fundvitit, ku padyshim pjesë e kësaj tradite është edhe Shqipëria.

Përgatitja e Bakllavasë në Shtëpi  

Përbërësit

1 kg miell

4 të verdha vezësh

1 vezë e plotë

Një gotë ujë vaj ulliri

2 filxhanë çaj gjalpë i tretur

1.5 kg arra,

3 gota uji me sheqer për shurupin

2 filxhanë çaji niseshte

Përgatitja

Sitim miellin në një tepsi.

Hapim një gropë në mes. Hedhim pak kripë, të verdhat e vezëve dhe ujin.

Nisim të punojmë brumin me dorë derisa të bëhet një masë kompakte dhe homogjene.

E ndajmë në kuleçë të vegjël dhe e lëmë të pushojë përreth një orë.

Më pas, nisim të hapim petat një e nga një duke përdorur niseshte në hapjen e shpejtë të tyre.

Petët mund t’i hapim një e nga një por edhe 2 ose 3 bashkë, duke hapur pak në fillim kuleçët e duke i vendosur një mbi një e më pas i hapim përmes petësit.

Pasi i hapim petët, i lëmë  që të thahen pak e më pas i shtrojmë në tepsi.

Pasi kemi shtruar gjysmat e petëve hedhim në mes arrat e qërrura e të thërrmuara dhe sipër vendosim sërisht gjysmat e tjerave të petave.

Në vijim, mbledhim anët e të dyjavë shtresave të petëve rreth e rrotull tepsisë.

Bëjmë prerjen tipike të bakllavasë në formën e rombave, sipër hedhim gjalpin e tretur në mënyrë të njëtrajtshme.

E fusim në furrën e parangrohur dhe e pjekim derisa bakllavaja të ketë marrë ngjyrë të kuqërremtë.

Më pas përgatisim, sherbetin, i cili duhet të hidhet i nxehtë ndërsa bakllavaja e ftohtë.

Për përgatitjen e sherbetit përdorim 3 gota me sheqer dhe një gotë ujë.

Për më shumë informacion për historinë e bakllavasë mund të klikoni këtu.

http://agroweb.org/organike/tradita-e-bakllavase-te-presesh-vitin-e-ri/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej