- Advertisement -

TAG

pergatitja

Tre receta shumë të lehta me mish pule për rënien nga pesha

Mishi i pulës është një nga ushqimet më të mira për shëndetin sepse është i pasur në proteinë. Ai rekomandohet të konsumohet rregullisht, sidomos nëse...

Tradita e bakllavasë, të presësh Vitin e Ri me ëmbëlsi

E ëmbël dhe shije plotë, me sherbet e arra , bakllavaja pa dyshim është lezeti i tryezës shqiptare të Vitit të Ri. Një traditë e...

Qumështor nga delikatesat e kuzhinës shqiptare

Tradita shqiptare është padyshim e shijshme. Receta të ëmbla apo të kripura, të gatuara prej shekujsh me radhë, të trashëguara brez pas brezi e kanë...

Vlerat e fuqishme të çajit shqiptar të malit

Çaji shqiptar i malit përftohet nga gjethet e bimës së varietetit Sideritis Raeseri. Ky çaj bimor i maleve të Shqipërisë është konsumuar prej shekujsh falë...

Si të përgatisim karkaleca krudo (video)

Përbërësit: -Karkalec i freskët 300g (pa qëruar) -Limon, 2 kokrra -Vaj ulliri extra vergine -Shegë -Akull Përgatitja: Qërojmë karkalecat, i presim pak në mes dhe i shpërlajmë mirë. I marinojmë me...

Tavë Kosi, Elbasani

Përbërësit për Tavë kosi: 500 gr mish qingji kofsh ose shpatull 700 gr kos 100 gr gjalp 3 vez 1 filxhan kafe me oriz ...

Lakrori me dy petë i pjekur në saç

Perberesit per brumin: 300 gr miell 1 gotë kos 1 lugë gjelle kripe 1 lugë kafe sode buke për mbushjen: 2 kokrra qepe të mëdha 2 speca 3 kokrra domate mesatare kripë vaj Përgatitja: Hedhim mjellin...

Latest news

Trump i kërkon falje Serbisë për bombardimin e Jugosllavisë

Kandidati Republikan për president të SHBA-së, Donald Trump, ka kërkuar falje për vendimin e vendit të tij që të bombardojë Serbinë gjatë mandatit të...

Rrahje të forta zemre dhe temperaturë/ Rëndohet gjendja shëndetësore e grevisteve në Ballsh

Gjendja shëndetësore e grevisteve në uzinën e Ballshit është përkeqësuar. Njëra ka kërkuar ndihmën e mjekëve, ndaj ka mbërritur me urgjencë stafi mjekësor që...

Forumi Ballkanik kundër Anti-Semitizmit/ Reagon Yuri Kim: Në pritje të fjalimit të Mike Pompeut

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri kim, përmes një postimi në Twitter ka konfirmuar pjesëmarrjen e Sekretarit Amerikan të Shtetit, Mike Pomeu, në Forumin Ballkanik...

Shpërthen koronavirusi në Akademinë e Shkencave, të gjithë akademikët në karantinë

Koronavirusi nuk ka kursyer as institucionin më të lartë shkencor në vendin tonë. Mësohet se Covid-19 ka depërtuar dhe në Akademinë e Shkencave. Kësisoj, shumë...

SPAK më në fund foli: Kemi nisur hetim për inceneratorët  

Struktura e Posaçme e Anti-Korrupsionit, SPAK ka konfirmuar për Euronews Albania se ka regjistruar procedim penal për çështjen e inceneratorëve. Kreu i SPAK, Arben...
- Advertisement -