Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Të dashur kolegë, 50 a 70 portale e lajme-bërës, mos i vrisni vajzat! Lerini rehat gratë!

Nga Media 1 lexime0

Nga Edlira Gjoni

Titujt sensacionalë, përshkrimi i detajuar i krimit, fotot e viktimës a vendit të ngjarjes, përdorimi i formës jo-veprore, epitetet e metaforat e ekzagjeruara (Krim për pasion apo i paralajmëruar) njihen si mënyra që padashur, fajësojnë viktimën. Dhe më e keqja, japin mesazh të gabuar tek vrasësit e tjerë që janë në radhë.

Sigurisht që për klikimet tuaja vetëm lajmi i kobshëm është lajm, ama në keni edhe pak humanizëm e ndjesi të lartë profesionale, ju lutem shkruani për fenomenin: Pse vriten vajzat? Gratë? Çfarë e bën kaq banale lehtësinë e marrjes së një jete?

Nuk duhen fotot e vjedhura pa leje duke përdhosur viktimën e gjorë. As intervista kalimtarësh. Ju lutem shpjegojeni fenomenin përmes njerëzve që marrin vesh: psikologët, punonjësit socialë, ekspertët e ligjit që njohin sjelljet e të lëkundurve mendërisht.

Kini respekt për viktimën! Tregoni humanizëm! E mbi të gjitha, profesionalë. Ndihmojini viktimat e radhës. Mos i vrisni ato me mënyrën e padrejtë të (jo)gazetarisë sensacionale!

https://www.facebook.com/edlira.gjoni.7/posts/1174452212692189

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej