Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Romët ndihen të ofenduar nga kënga “Gabelica”, kërkohet ndalimi i saj

Nga Media 0

Kënga “Gabelica ime” është kënduar për herë të parë në vitin 1995 nga grupi Ilirët, ndërsa para pak ditësh është risjellë për publikun e kënduar nga Kastriot Grajqevci.

Por kjo këngë nuk është pritur aspak mirë nga komuniteti rom të cilët kanë nisur edhe një peticion në rrjetet sociale që të ndalohet.

Ata ndihen të ofenduar nga termi “Gabelica” duke shpjeguar se ajo fjalë ofendon rëndë gratë rome. Pjesëtarë të komunitetit rom shprehen që duhet të largohen nga fjalori terma me konotacion fyes.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej