Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Mos kini frikë nga e vërteta ndaj Greqisë

Nga 27.al 0

Kohët e fundit në mediat shqiptare dhe ambjentin politik shqiptar po shfaqet dukshëm kompleksi i drojës ndaj një hakmarrje të mundshme greke.

Shpallja e së vërtetës tragjike për genocidin grek, ka shkaktuar në komentatorë të Tiranës dhe aktorë politikë ndjenjën e rëndomtë për ta gjetur fajin tek vetja. Kthimet e fundit në Kakavijë kanë ndezur llambat e alarmit, sepse mos nis kthimi masiv i shqiptarëve.

Ligjvënësja Mesila Doda me këtë rast ka bërë një shënim të shkurtër që po e botojmë të plotë.

Nga Mesila Doda

Mos u trembni, veç mos u trembni. Asgjë nuk ndodh, nëse shtetit grek i thuhet e vërteta dhe vetëm e vërteta.

Mos nisni kujën se çdo ju bëjnë grekët…silluni si njerëz të vërtetë… nuk po sulmojmë kërrkënd.

Gjatë gjithë historisë tonë kemi dëgjuar se si grekët e quajnë të tyren Shqipërinë deri në Shkumbin e serbët e duan medoemos që të dalin në Durrës.

Ne nuk kemi sulmuar askënd, nuk ja kemi marrë asnjë pëllëmbë tokë askujt nga fqinjët, por kemi ulur kokën, kur na kanë sulmuar e kemi lëshuar toka e njerëz në pesë shtete…

Tash, duhet të mësojmë të sillemi me dinjitet. Asgjë nuk ndodh, kur vendos vijat e bashkëpunimit, por tregon dhe vijat e kuqe, mbi të cilat nuk do shkelësh. Mos kini frikë. Duhet veç këmbëngulje, maturi dhe vetëbesim.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej