Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Meta: Në Shqipëri nuk ka radikalizëm fetar, por politik

Nga Skenderi 0

META PER VOTIMIN E VETTINGUT - Kryetari i Parlamentit, Ilir Meta, duke folur per gazetaret ku eshte shprehur optimist se shume shpejt, brenda 30 gushtit, do te fiksohet seanca parlamentare per te miratuar vettingun dhe dy ligjet e tjera./r/n/r/nMETA SPEAKS FOR THE MEDIA - Parliament Speaker, Ilir Meta, speaks to journalists declaring his optimism that very soon, within 30 August, will be fixed parliamentary session to approve vetting and two other laws.

Kryeparlamentari Ilir Meta në takimin ndërkombëtar të Komitetit të Monitorimit të PACE-s tha  se Shqipëria është shembull për bashkëjetesen fetare.

Meta deklaroi se Tirana është si Jeruzalemi, por fjalën këtu e ka paqja. “Në Shqipëri, myslimani dhe katoliku urojnë dhe festojnë festat e njëri-tjetrit. Shqipëria është vend i harmonisë fetare”, tha ai.

Sipas tij, në Shqipëri nuk ka radikalizëm fetar, por politik. “Disa politikanë flasin për paqen, por veprojnë me urrejtje. Ne nuk kemi radikalizëm fetar, por politik dhe sfida jonë është që të luftojmë së bashku këtë lloj radikalizmi”, vijoi Meta.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>