Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Libri i autorit grek: Historia e patreguar e bashkëpunimit të Greqisë me Gjermaninë naziste (1941-1944)

Nga Media 0

Libri “Historia e patreguar e bashkëpunimit të Greqisë me Gjermaninë naziste (1941-1944)” i Markos Vallianatos, tregon bashkëpunimin grek me nazistët gjatë Luftës së Dytë Botërore, temë që vijon të jetë nga më tabutë në shoqërinë greke. Libri tregon historinë e panjohur të kuislingëve grekë, një amalgamë heterogjene e fashistëve, gjermanofilëve, antisemitëve, kriminelëve dhe oportunistëve, por edhe patriotëve të vërtetë dhe qytetarëve të zakonshëm.
Libri paraqet një pasqyrë të qartë të qeverisë së boshtit nazist në Athinë dhe mbështetjen që i jepte gjykata e oragnizatave radikale naziste. Në tekst gjithashtu flitet për aspekte specifike të bashkëpunimit greko-nazist, që nga propaganda e sponsorizuar nga Gjermania deri te krijimi i njësive paramilitare apo përfitimi ekonomik.
Libri shpjegon se përse aqshumë grekë zgjodhën të lidheshin me armikun në vend që të zgjedhnin rezistencën dhe të zbulonin sekretet më okulte të Greqisë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej