Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Jam shumë i shqetësuar lidhur me situatën në Policinë e Shtetit

Nga Media 0

Nga Erion Kristo

1. A i keni vënë re makinat e reja të Policisë? Po faktin që po digjen përditë makinat e qytetarëve? Pra, sa më shumë sofistikohet policia, aq më pak punë bën.

2. Dy drejtues të Policisë së Fierit janë akuzuar publikisht për bashkëpunim me krimin. Të dy bëjnë përpara në karrierë. Cili është qëndrimi publik i Ministrisë ndaj akuzave publike? Nuk e dimë.

3. Ngjarje të rënda në Shkodër. Drejtuesi i Policisë hiqet, po nuk mban asnjë përgjegjësi.

4. Shqipëria u mbush me drogë. Dhjetëra tonë janë kapur nga partnerët tanë. A u bë ndonjë analizë brenda policisë? A mbajti njeri përgjegjësi? Çfarë ndodh me sektorin e antidrogës? A ka lëvizje?

5. Sa herë Ministri i Brendshëm komunikon me mediat, aq herë bën gafa, si në Parlament, Durrës apo Shkodër. Do ishte mirë të komunikonte me shkrim.

6. Policia po ushtron shumë dhunë mbi protestuesit kudo në Shqipëri. Ajo zbythet para krimit, por krekoset para qytetarit të thjeshtë. Sikur të tregonte të njëjtën vendosmëri dhe me krimin…

7. Numrin e lartë të telefonatave të qytetarëve në polici e quajnë si rritje të besimit. Nuk është rritur besimi, por është rritur frika nga krimi. Njerëzit nuk telefonojnë nga besimi, por nga halli.
Këto pika që kam shkruar nuk janë sulme, por një vëzhgim i ftohtë i ngjarjeve të jetës sonë.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej