Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Ja tregjet ku nuk duhet të blini në Tiranë

Nga Ejona 0

treg

 

Të blesh në treg mund të kushtojë më pak para, por ajo që humbet konsumatori është cilësia e produktit. Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka inspektuar 3 tregjet kryesore në Tiranë, tregu i Kombinatit, tregu në hyrje të ish-Uzinës “Dinamo”, tregu Agro Ushqimor në rrugën Tiranë-Durrës ku 10 subjekte u gjobitën me një vlerë rreth 2,3 milionë lekë gjithsej. Produkte si djathë, peshk, gjalpë, gjizë, ullinj, mish, nuk janë gjetur në frigoriferë dhe shumica e subjekteve nuk plotësonin kushtet higjieno-sanitare.

Inspektorët e Drejtorisë Rajonale të AKU-së Tiranë, paralajmëruan bizneset për bllokim të produkteve, nëse do të konstatohen sërish shkelje. Aksioni u kundërshtua nga tregtarët fillimisht. Aksioni i AKU-së, ka për qëllim ndërgjegjësimin e Operatorëve të Biznesit Ushqimor, për të tregtuar produktet ushqimore, ashtu siç parashikon ligji dhe heqjen nga tregu të çdo lloj ushqimi që mund të përbëjë rrezik për konsumatorët.

/shije.al/

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>