Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

ISTAT: Shqiptarët të parët për marrjen e nënshtetësisë italiane

Nga Skenderi 0

passaporto_italiano-655x356

Sipas Institutit Italian të Statistikave ISTAT emigrantët me origjinë shqiptare renditen në vend të parë për numrin më të lartë të marrjes së nënshtetësisë italiane përgjatë vitit 2015.

ISTAT ka arritur në këtë përfundim bazuar në të dhënat e marra nga Ministria e Brendshme Italiane mbi numrin e emigrantëve me nënshtetësi të huaj, jo europian (ekstra komunitarë)  në territorin italian deri më 1 janar.2016

Janë 35.134 emigrantë shqiptarë që gjatë vitit 2015 kanë marrë nënshtetësinë italiane.

Aktualisht në Itali janë 3.931.133 emigrantë ekstra komunitarë.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>