Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Bje shi

Nga Media 0

Nga Mitrush Kuteli

Bje shi, Adrianë,
Bje shi i qetë në qytet
Shi që më bluan e më vret
E s’di se ku të shkoj
Nëpër Tiranë.

Të kërkoj, Adrianë,
Me ankth nëpër qytet i shkretë
Kur shtrydhen retë
E djellë s’lind e s’perëndon
Përmi Tiranë.

O sa çudi, Adrianë,
Të dua të mos jem njeri
Dhe varreve t’u kem zili
Se varret s’dinë kur bje shi
Përmi Tiranë.

Shkurt 1944

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej