Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

A është kjo shtëpia e At Gjergj Fishtës?

Nga 27.al 0

Memoriali tek shtëpia e At Gjergj Fishtës

Shkrimtarja Flutura Açka ditën e djeshme botoi foton e një ngrehine të lënë pas dore në Fishtë dhe shkroi: “Shtëpia e Fishtës sot, ne do ta hamë me bukë turpin për dhunimin që po i bëjmë historisë...”.

Por, në fakt a është me gjithë mend kjo ngrehinë shtëpia ku lindi at Gjergj Fishta?

Në prill të vitit 2017, ish-ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro futej në këtë debat dhe shënonte se në fakt shtëpia e At Gjergj Fishtës është rrafshuar në vitin e kaosit, 1997.

Në vendin ku ka qenë shtëpia Kisha Katolike ka ndërtuar një memorial të thjeshtë, këtë figurë kombëtare.

Shtëpia e Fishtës sot, ne do ta hamë me bukë turpin për dhunimin që po i bëjmë historisë

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej