- Advertisement -

TAG

At Gjergj Fishta

Shtëpia muze e At Gjergj Fishtës/ U restaurua, por pastaj i vunë kyçin

Nga Leontina Nika Më 23 tetor, shtëpia e At Gjergj Fishtës në Fishtë, të Lezhës, monumente kulture, u inaugurua, pas restaurimit të saj. Në ceremoni mori...

Migjeni dhe Arshi Pipa

shkruan Fahri Xharra Arshi Pipa (1920 - 1997) është një poet i njohur. Pasi kreu mësimet e mesme në liceun e vendlindjes, Arshi Pipa studioi...

Ju grekomanë stramastukë…

Marrë nga faqja e Ilir Demalia.

Deputeti i komunitetit egjiptian reciton “O moj Shqypni!” dhe ia mvesh Gjergj Fishtës (film)

Në çdo seancë të Kuvendit ka nga një qyfyre të re, gjë që vërteton se kundërshtarët e qeverisë janë të denjë në nivelin e...

Bukuria shkodrane, apo Nana e Rikard Ljarjes

Nga Bajram Mjeku Urimin më të dashur nga nana ime, kur isha fëmijë, por edhe më vonë kur nisa të rritem ishte: U bëfsh i...

“Shqiptar” kënga revoltë e Julian Lekoçaj dhe Bessi! (film)

Nga Ilir Shyta “Shqiptar” është kënga më e re që rikthen te publiku, këngëtarin Julian Lekoçaj në një bashkëpunim ambicioz me Bessin. Lekoçaj, i rikthyer në...

Nga ditët e At Gjergj Fishtës në New York-SHBA, në vendorigjinën e tij në Domgjon të Mirditës

Nga Rovena Vata Një vizitë në vendorigjinën e At Gjergj Fishtës, në Domgjonin Historik e Turistik në Mirditë, në trojet e kullës ku lindi gjyshi...

Presidenti Meta dekoron At Gjergj Fishtën me titullin “Mjeshtër i Madh”

Presidenti Ilir Meta i është bashkuar festës së Shoqatës “Kuvendi Folklorik Kombëtar” në Lezhë, në nder të kolosit të letrave shqipe, At Gjergj Fishtës. Në...

La Croix (1930) – “Lahuta e Malcis” e At Gjergj Fishtës, poema që rrëfen epopenë shqiptare

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta franceze, “La Croix”, ka botuar të premten e 3 janarit 1930, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me “Lahutën e Malësisë”,...

Kur sllavët erdhën nga shpellat e Uralit…

"Kur sllavët erdhën nga shpellat e Uralit, shqiptarët kishin kryer ciklin dymijë vjeçar të qytetërimit të lashtë" - At Gjergj Fishta. Kjo ka qenë kundër përgjigja...

Latest news

PD dorëzoi në KAS dosjet voluminoze për shkeljet zgjedhore, zbardhen pretendimet e selisë blu

Partia Demokratike ka dorëzuar në KAS 10 dosjet voluminoze për shkeljet e pretenduara elektorale në 9 qarqe të vendit, konkretisht për Kukësin, Durrësin, Tiranën, Elbasanin, Fierin,...

“Demokracia lind me liri, rritet me ligje demokratike”, njoftohet protesta e parë te kryeministria pas zgjedhjeve të 25 Prillit

Shoqëria civile së bashku me ish-të përndjekur politikë, aktivistë dhe intelektualë ka parashikuar në datën 12 Maj mbajtjen e një proteste në ambientete përballë...

Ngjarje tragjike në rrugët e qytetit shqiptar, makina humb kontrollin dhe përplas për vdekje dy fëmijë 8 vjeçarë

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur sot pasdite në Kosovë, ku një veturë ka rënë në lumë në fshatin Carralevë. Si pasojë...

Mbi 8 mijë raste të reja, shënohet numri më i ulët i viktimave në Itali që nga tetori

Në 24 orët e fundit në Itali, janë regjistruar 8,292 raste të reja me koronavirus nga 226,006 testime të kryera për të dyshuar. Sot...

Përfundon kontrata me vaksinën AstraZeneca, BE: Nuk do ta rinovojmë

Thierry Breton, Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm deklaroi sot, se Komisioni Europian nuk do të rinovojë kontratën për vaksinat e koronavirusit me AstraZeneca...
- Advertisement -