Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zjarret në Adriatik largojnë tursitët nga plazhet, evakuuohen rezidentët

Nga Klodiana 0

Adriatiku është prekur nga vala e zjarreve që po djegin jo pak pyje ne shtete të ndryshme.

Mali i Zi ka apeluar për ndihmë ndërkombëtare ndërsa në Kroaci flakët kanë mbërritur deri në Split.

Kjo prani e zjarreve të shumta ka berë që dhjetëra turistë dhe rezidentë të largohen nga brigjet e Adriatikut.

Mali i Zi ka bërë apel për ndihmë ndërkombëtare për shkak të zjarreve në pyje, ndërsa në Kroaci zjarrfikësit po luftojnë me flakët të cilat tashmë kanë arritur në qytetin e Split.

Si pasojë e kërcënimit nga zjarret një qendër tregtare është evakuuar në qytetin e Split, ndërkohë që ministrat e qeverisë janë nisur për të zhvilluar një mbledhje emergjente në këtë qytet.

Presidentja Kolinda Grabar Kitarevic, ndërpreu vizitën e saj në Austri për shkak të situatës së zjarreve, të cilën erërat e fuqishme dhe temperaturat e larta e kanë përkeqësuar akoma edhe më shumë situatën.

Zjarret u fuqizuan edhe më shumë nga një stuhi në orët e vona të të hënës, duke bërë që disa zona periferike të qytetit të evakuohen.
Sipas raportimeve të BBC, shumë rrugë në jug të qytetit nuk janë të kalueshme për shkak të zjarreve.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej