Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zelandë e re/ Tërmet i fuqishëm prej 7.4 ballësh, nuk ka viktima

Nga Ejona 0

Mesnatën e djeshme një tërmet i fuqishëm ka goditur Zelandën e Re.

Lëkundjet e tërmetit me magnitudë prej 7.4 ballësh të shkallës Rihter e kishin epiqendrën 95 km nga kryeqyteti Christ church.

Mësohet se nuk ka viktima nga tërmeti edhe pse lëkundja ka zgjatur për një kohë të gjatë dhe është ndjerë në të gjithë rrugën për Wellington.

Zelanda e Re është zonë me intensitet të lartë sizmik. Shtrihet në “unazën famëkeqe të zjarrit”, çka sjell tërmete të shumta dhe shpërthime vullkanike në Paqësor. Në 2011 një tërmet i fuqishëm ka goditur po të njëjtën zonë duke lënë pas 185 viktima dhe duke shkatërruar qendrën e qytetit.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej