Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zelanda e Re/ Tsunami pas tërmetit të fuqishëm

Nga Rexhina Biba 0

Tërmeti i fuqishëm 7.8 ballë i shkallës rihter që goditi ishullin jugor të Zelandës së Re, u ndoq nga një tsunami 2 orë më vonë. Një dallgë 2.5 metra e lartë u regjistrua në Kaikoura, 181 km në veri të Christchurch, por autoritetet paralajmëruan se aktiviteti mund të zgjasë për disa orë, e se dallgët e para që u përplasen në bregdetin verilindor mund të mos jenë më të mëdhatë.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes Civile dallgë deri në 5 metra pritet të shënohen mes Malborough që është pjesa më verilindore e ishullit jugor dhe gadishullit të Banks-it në jug të Christchurch.

Banorët u paralajmëruan të shmangin udhëtimet në det e të qëndrojnë në zona të larta. Mijëra njerëz janë evakuuar nga shtëpitë e tyre, ndërsa toka vazhdon të dridhet akoma. Të tjerë janë mobilizuar në rrjetet sociale për t’u ofruar qytetarëve të prekur një shtrat të sigurt për të kaluar natën.

Zelandë e re/ Tërmet i fuqishëm prej 7.4 ballësh, nuk ka viktima

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej