Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Zëdhënësi i KQZ-së: Nis rinumërimi i 530 vendvotimeve në Kosovë

Nga Ejona 0

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi njofton se ka filluar rinumërimi i 530 vendvotimeve që i përkasin komunave të ndryshme.

Elezi bën me dije se arsyet e rinumërimit i kanë karakterizuar në pesë grupe dhe janë si mëposhtë:

  • Nga të gjeturat nga auditimi rezulton se janë 149 vendvotime tek të cilat nuk përputhen votat e kandidatëve me votat e subjekteve politike për shkak të gabimit teknik në formularin e rezultateve të subjekteve politike
  • Gjatë auditimit rezulton se 24 vendvotime kanë problem teknike të mospërputhjes së numrit të fletëvotimeve, mungesës të faqeve apo rezultatet janë të paqarta
  • Nga të gjeturat nga auditimi rezulton se 81 vendvotime në këto vendvotime nuk ka vota tek subjekti politik por ka tek kandidati/kandidatët
  • Në 89 vendvotime, gjatë auditimit është verejtur se kandidati ka më shumë vota se subjekti politik
  • Në 187 vendvotime rezulton se kandidatët kanë më shumë vota se subjekti politik.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej