Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Hakmarrje për sulmet/ UEFA i heq Turqisë organizimin e finales së Champions League

Nga Ejona 0

Finalja e Champions League e sezonit 2019-2020 është përcaktuar të luhet në Stamboll, por për shkak të ngjarjeve të fundit, UEFA mund të ndryshojë destinacionin për këtë finale.

Zëvendës-presidenti i UEFA-s, Michele Uva, konfirmoi se ata do të marrin në konsideratë thirrjet për zhvendosjen e finales së Champions League nga Stambolli.

Peticionet po rriten pasi Turqia filloi operacionin e saj kundër kurdëve përtej kufirit sirian, sidomos pasi lojtarët bënë përshëndetje ushtarake pas golit që shënuan të premten ndaj Shqipërisë dhe Francës mbrëmë.

Disa lojtarë u kritikuan për mbështetjen e veprimeve të qeverisë, ndërsa klubi gjerman St Pauli shkoi aq larg sa përjashtoi nga ekipi mesfushorin turk Cenk Sahin, i cili kishte mbështetetur në rrjetet sociale sulmet e qeverisë turke.

Nisur nga kjo situatë, UEFA mund t’ia heq Turqisë organizimin e finales së Champions League për këtë sezon dhe të zgjedhë një shtet tjetër. 

/CNA.al

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej