Zbardhet dinamika e krimit horror në Itali, ekspertët: Si u transportuan trupat e copëtuar të çiftit Pasho

Duhet të lëçisni

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...

Detaje të reja zbardhen nga krimi horror që tronditi Italinë, ku çifti shqiptar nga Vlora, Shpëtim dhe Teuta Pasho, u gjetën të vrarë dhe të copëtuar brenda disa valixheve.

Ekspertët italianë kanë arritur në konkluzionin se, valixhet me trupat e bashkëshortëve Pasho, janë hedhur në pyll nga një kamionçinë e hapur. Nga kamerat e sigurisë rezulton se kjo makinë ka lëvizur në segmentin Firenze – Piza.

Vrasësi ose vrasësit kishin disponueshmërinë e një mjeti të tillë, kur ishte koha për të hequr qafe eshtrat e burrit dhe gruas. Për këtë arsye, kontrollet janë gjithashtu duke u zhvilluar në automjetet në pronësi të të të njohurve të familjes në pesë vitet e fundit.

Nëse hipoteza e përdorimit të një mjeti të tillë rezulton e vërtetë, atëherë duket se janë të përfshirë të paktën dy persona, njëri që drejtonte dhe tjetri që ka hedhur bagazhet nëpër shkurre bri rrugës. Ndoshta nuk ka lidhje me fazën e vrasjes, por gjithsesi një bashkëpunëtor i kufomave okulte.

Në hartë, eliminimi i çiftit Pasho fillon nga tre pika, megjithëse nuk është e sigurt se çifti ka kaluar vërtet nëpër secilën prej këtyre vendndodhjeve në orët e fundit kur ata ishin gjallë.

Nga raportet, duket se ata ishin në Castelfiorentin ose, mysafirë të një nipi, të shtunën në mbrëmje. Rinisja (me tren, sipas raporteve të pesë viteve më parë) që do të kishte ndodhur midis të dielës dhe të hënës është më e mjegullt. Kjo edhe për faktin se ata nuk kanë zhvilluar kontakte.

Elona, ​​e dashura e atëhershme e Taulant Pashos, djali i çiftit, mohon t’i ketë parë ata. Me të dalë nga burgu, të hënën 2 nëntor, gruaja thotë se ishte vetëm në pritje të lirimit të Taulantit. Ajo gjithashtu raporton se kur shkoi t’i kërkonte një ditë më parë (ndoshta në një apartament me një dhomë në zonën Via Baracca) për t’i sjellë ushqim, nuk i kishte gjetur.

A kishin vdekur ata të diel? Sikur telefonat celularë të ishin ekzaminuar në kohën e raportimit nga vajza e çiftit Vittoria, të paktën vendndodhja e fundit e çiftit mund të ishte e qartë. Në vend të kësaj, edhe këtu ka shumë mjegull. Edhe deklaratat kontradiktore të anëtarëve të familjes Pasho nuk ndihmojnë, përkundrazi.

Për të arritur në zgjidhjen e këtij thrilleri, duhet marrë parasysh edhe opsionin e dyfishtë që lidhet me kohën e braktisjes së atyre trupave të copëtuar dhe të mbështjellë me ngjitës. Një fakt pothuajse i sigurt është se masakra ndodhi në një shtëpi. Kjo përforcohet nga fakti se çifti kishte rroba gjumi veshur, çka do të thotë se ata po qëndron brenda.

Nëse trupat janë mbajtur të fshehur, është gjithashtu e nevojshme të kuptohet se ku. Nëse ata u braktisën menjëherë, duhet deshifruar pse pikërisht atje, në Sollicciano. Afër, në çdo kuptim, djalit të tyre Taulantit, pronarit të shumës së madhe të parave prej rreth 40 mijë eurosh që prindërit e tij kishin.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

COVID-19 i merr jetën skenaristit dhe regjisorit të mirënjohur Kujtim Gjonaj

Regjisori dhe skenaristi i mirënjohur Kujtim Gjonaj është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 74 vjeçare. Karriera e tij e pasur si regjisor...

Tragjedi në Mesdhe/ 20 migrantë të zhdukur, 100 të shpëtuar

Gati 100 migrantë në rrugën e tyre për në Evropë u shpëtuan sot në brigjet e Libisë, ndërsa njëzet u zhdukën në Mesdhe. Migrantët, kryesisht...

Prioriteti i çështjes Çame/ Idrizi në takim virtual me kryetarin e VATRËS

Kryetari i Federatës Pan Shqiptare të Amerikës VATRA, z. Ahmet Xhafo zhvilloi një takim virtual me kryetarin e Partisë për Drejtësi, Integrim dhe Unitet...

“Nuk kemi siguri rrugore”, eksperti Hoxha: Stafi duhet të kualifikohet! Nga roje, përfundojnë shefa

Eksperti i Sigurisë Rrugore, Gëzim Hoxha gjatë një interviste të dhënë u shpreh se në vendin tonë nuk ka autoritete të posaçme për sigurinë...

Sërish qindra të infektuar, 21 persona humbin betejën me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit

Situata me koronavirusin vazhdon të mbetet problematike në vendin tonë, duke qenë se në 24 orët e fundit janë identifikuar 952 persona të prekur...