Xhaçka: Ballkani i Hapur e kthen rajonin në hapësirë bashkëpunimi, s’e kemi harruar Kosovën

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme deklaroi në Kuvend se Ballkani i Hapur është një nismë e guximshme për ta kthyer rajonin në një hapësirë bashkëpunimi.

Xhaçka shtoi se Shqipëria nuk e ka harruar Kosovën dhe nuk merr asnjë vendim pa llogaritur ndikimin që ka tek ajo, ndërsa mori shembullin e krijimit të Bashkimit Europian nga dy vende që sipas saj ishin armiq të përbetuar.

“Ballkani i Hapur është një nismë e guximshme për ta kthyer rajonin në një hapësirë bashkëpunimi. Unë mendoj se këtu qëndron çelësi i transformimit të rajonit. Kush do ulej në atë tryezë. Kur u ngjiz BE u ul Franca dhe Gjermania, dy armiq të përbetuar historik. Nuk e kemi harruar Kosovën. Në MEPJ nuk merret asnjë vendim pa diskutuar më parë impaktin që ka te Kosova. Kosova është interesi ynë kombëtar dhe askush nuk mund ta vërë këtë në diskutim”, deklaroi ministrja.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...