Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Vokshi: Emërimi i ministrit të diktaturës në krye të Akademisë së Shkencave, plani ogurzi i Ramës për zhdukjen e institucioneve

Nga Ejona 0

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi është shprehur se Akademia e Shkencave është plani i fundit i Edi Ramës për ta zhgarravitur e shpërbërë siç ka bërë me të gjitha institucionet e tjera.

Në në postim në Facebook, Vokshi shkruan se emërimi i ministrit të diktaturës, Gramoz Ruçi në drejtimin e Akdemisë së Shkencave është pjesë e skenarit ogurzi të Ramës për zhdukjen e institucioneve pjesë e identitetit kombëtar shqiptar.

Postimi i plotë:

Të ndalen zgjedhjet politike në Akademinë e Shkencave!

Më 24 Maj votohet politikisht për Akademinë e Shkencave. Ish ministri i diktaturës, Skënder Gjinushi është kandidat i vetëm, si një militant i shpërblyer për Koalicionin e “30 dritë hijeve” të Kryeministrit!

Akademia e Shkencave është plani i fundit i Edi Ramës për ta zhgarravitur e shpërbëre Akademinë siç ka bërë me të gjitha institucionet e tjera shtetërore.

Një javë më parë urdhëroi “Bareshën” e Ministrisë të dorëzonte në Parlament platformën e kandidatit “të depolitizuar” për t’i hapur rrugë një procesi anti-kushtetues zgjedhjesh për të asgjësuar lirinë akademike.

PD u bën thirrje akademikëve të vërtetë, me kontribute të çmuara në shkencë, të mos nënshtrohen, por të ngrihen në lartësinë e detyrës së tyre, të denoncojnë e të refuzojnë këtë farsë ilegjitime, anti-kushtetuese, të gatuar në zyrën e Ramës.

Është në dinjitetin e tyre si akademikë të mbrojnë me çdo çmim autonominë dhe pavarësinë nga politika, të institucionit më të rëndësishëm shkencor në vend, për t’i hapur rrugë reformimit perëndimor të Akademisë së Shkencave!

Emërimi i ministrit të diktaturës në drejtimin e Akdemisë së Shkencave është pjesë e skenarit ogurzi të Ramës për zhdukjen e institucioneve pjesë e identitetit kombëtar shqiptar!

Partia Demokratike, e vendosur në mbrojtje të autonomisë së institucionit më të lartë shkencor në vend!

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej