Rama “tallet” me të rinjtë shqiptarë: Ju me diplomë juristi pse nuk zgjidhni peshkimin?

Duhet të lëçisni

Agron Duka: Policia dhe tatimet e Veliajt sulmojnë bizneset e Armand Dukës

Deputeti Agron Duka, në një prononcim për mediat, është shprehur se policia dhe hetimi tatimor kanë zbarkuar ditën e sotme në bizneset e Armand...

Vrasja e Xhuliana Topallit, babai: Unë askënd s’kam për të falur, drejtësia le të veprojë

Babai i 40- vjeçares Xhuljana Topalli që u vra para syve të tij nga ish- bashkëshorti Niko Hila ka deklaruar se nuk ka për...

Vendimet e KLP, zgjatet me 3 muaj mandati i 6 prokurorëve (EMRAT)

Këshilli i Lartë i Prokurorisë zhvilloi sot, më 24.01.2022, mbledhjen plenare të radhës në praninë e 10 (dhjetë) anëtarëve, në mungesë për arsye shëndetësore,...

Të shtëna me armë brenda një universiteti, një viktimë dhe 3 të plagosur, autori vret veten

Një sulm me armë është raportuar në një Universitet në Gjermani. Raportohet se një student është vrarë dhe tre të tjerë kanë mbetur të...

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar sot buxhetin e vitit 2022 për sektorin e peshkimit.

Kryeministri zbuloi se për të punuar në Shqipëri me këtë pagë vijnë nga Turqia dhe Egjipti. Gjithashtu Rama nuk ka lënë pa përmendur edhe të rinjtë shqiptarë te cilët sipas tij kanë diploma juristi nga Kristali, ndërsa thot që mund të trokasin te industria e peshkimit për të punuar këtu.

Edi Rama: I them të gjithëve se paga më e ulët që ju jepni në peshkim është 800 mije lekë . A ka nevojë këtu që nuk ka  nevojë për punëtorë peshkimi? Të gjithë keni. Ku i gjeni punëtorët? Me 800 mijë lekë paga më e ulët. Në Turqi, Egjipt. Vijnë nga Turqia, Egjipti për të punuar këtu. Disa me diploma Kristali që peretendojnë se janë juristë kërkojnë punë. Jo mo hajde trokit te industria e peshkimit dhe nëse janë gati të punojnë e kanë punën këtu. Kemi pasur diskutimin e fundit me Besimin, se Mali nuk nuk ka qenë se ishte tu luftu me turqit a me kinezët. E pa që me PD nuk kishte gjë në vijë dhe iku andej nga Afrika. Për ne nuk ka rëndësi je socialist apo demokrat, rëndësi ka të kapësh peshkun në det. Mali e ka në terezi shkon kap peshk andej, vjen këtej e gjen gati se ja rregullojmë ne socialistët.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Agron Duka: Policia dhe tatimet e Veliajt sulmojnë bizneset e Armand Dukës

Deputeti Agron Duka, në një prononcim për mediat, është shprehur se policia dhe hetimi tatimor kanë zbarkuar ditën e sotme në bizneset e Armand...

Vrasja e Xhuliana Topallit, babai: Unë askënd s’kam për të falur, drejtësia le të veprojë

Babai i 40- vjeçares Xhuljana Topalli që u vra para syve të tij nga ish- bashkëshorti Niko Hila ka deklaruar se nuk ka për...

Vendimet e KLP, zgjatet me 3 muaj mandati i 6 prokurorëve (EMRAT)

Këshilli i Lartë i Prokurorisë zhvilloi sot, më 24.01.2022, mbledhjen plenare të radhës në praninë e 10 (dhjetë) anëtarëve, në mungesë për arsye shëndetësore,...

Të shtëna me armë brenda një universiteti, një viktimë dhe 3 të plagosur, autori vret veten

Një sulm me armë është raportuar në një Universitet në Gjermani. Raportohet se një student është vrarë dhe tre të tjerë kanë mbetur të...

Dështon Veliaj, zgjidhet kryetari i ri i Shoqatës Tirana

Kryetari i ri i Shoqatës së Futbollit Tirana është zgjedhur, Krenar Alimehmeti, në zgjedhjet që u mbajtën pasditen e sotme në ambientet e FSHF. Alimehmeti...