Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Vigjilenca/ Edi Rama zbulon grupin e ri armiqësor të inxhinierëve

Nga 27-shi 0

Me pak orë gjumë ose aspak u gdhi në televizor si ndodh rëndom këto ditë dhe i quajti gazetarët “lehaqen”, vetëm pse njëri prej tyre vuri re se kryeministrit do ditë më parë iu bë sikur qeni lehu “Rama ik!” dhe ai u grind edhe me kafshën e gjorë.

Por, nuk mjaftohet me kaq, tani i duhen armiq të brendshëm më të besueshëm si shkaktarë të tërmetit. Ku ka më mirë se shkenctarët që të vihen në shtyllën e turpit, si ka ndodhur qysh nga lashtësia, mesjeta e deri në ditët tona.

Duke sjellë shembullin e SHBA, kryetari karizmatik i Rilindjes njoftoi ndryshime ligjore që në rastet e fatkeqësive natyrore të mos ketë “sharlatanë që bëjnë sizmologun e prokurorin”.
“Dëgjova që flitej për Japoni e OECD e për… në fakt meqë jemi në një situatë të jashtëzakonshem dua të ndaj me ju nevojën që në kuadrin e adresimit të problemeve të konstatuara, të marrim edhe shembullin e Japonisë, Amerikës, Izraelit, që kur ndodhin fatkeqësi të këtyte përmasave jua mbyllin gojën të gjithë atyre që s’kanë ça thonë, jua mbyllin me ligj e nuk u jepet mundësia lloj lloj të çorodisin e dëshpërojnë miletin.
Besoj se kjo do jetë, një nga gjërat që do adresojmë në reformën e përgjithshme ligjore në rastet e fatkeqësive të mëdha natyrore se nuk është e mundur që përveç halleve të mëdha populli të ketë edhe këtë hall të madh që me ditë e me netë bombardohet nga sharlatanë që shfaqen si sizmologë, inxhinierë, konstruktorë e prokurorë”.

Në përgjithësi specialistët që kanë dalë nëpër ekrane janë me dhjetra vjet eksperiencë e kanë fituar popullaritet në media, por nuk kanë treguar partishmërinë e duhur, ndaj mendohet të shpallen grup armiqësor nga prokurori i sapozgjedhur.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej