Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Varrosen sot në Këlcyrë trupat e 193 ushtarëve grekë

Nga Ejona 0

Eshtrat e 193 ushtarëve grekë të rënë gjatë luftës italo-greke janë varrosur sot gjatë një ceremonie fetare të organizuar në Këlcyrë.

Në ceremoni ishte i pranishëm Kryepeshkopi Dimitrios, ambasadorja greke në Tiranë Sofia Filipidu, zyrtarë lokalë dhe përfaqësues të minoritetit grek.

Që prej nënshkrimit të marrëveshjes dypalëshe mes Shqipërisë dhe Greqisë në vendin tonë janë varrosur 1050 ushtarë grekë, nga të cilët 950 në Këlcyrë dhe 100 në Bularat.

Gjatë luftës italo-greke 79 vjet më parë në trojet shqiptare janë vrarë 8500 ushtarë grekë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej