Ushtarë grekë apo ushtarë italianë?

Duhet të lëçisni

Bie nga lartësia duke punuar, 59-vjeçari nga Korça dërgohet me helikopter drejt Tiranës

Një 59-vjeçar është plagosur rëndë në Korçë, pasi ka rënë nga lartësia duke punuar. Sipas informacioneve nga policia bëhet e ditur se një shtetas i...

Greqia “ngrin” Marrëveshjen e Prespës, Shqipëria dhe RMV mbeten te “dera”

Një postim në Instagram i kryeminsitrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka shkaktuar reagime të ashpra nga diplomacia greke duke shkuar deri aty...

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Ditën e sotme kanë filluar gërmimet në fshatin Dragot të rrethit Tepelenë, për gjetjen e eshtrave të ushtarëve grekë të rënë gjatë Luftës së Dytë Botërore (Lufta italo-greke) në territorin e Shqipërisë. Pak orë pas fillimit të gërmimeve janë gjetur eshtrat e dy ushtarëve të cilët në vendvarrimin e tyre kishin edhe një tabelë ku shkruhej me shkronja latine “Greco” që nga italishtja përkthehet grek.

Kjo gjetje në media dhe nga Ministria e Jashtme e Greqisë në rrjetet sociale u komentua si zbulimi i parë i ushtarëve të rënë grekë, por thuajse i menjëhershëm ka qenë reagimi i Kolonel Dritan Demirajt i cili është shprehur se eshtrat i përkasin një ushtari italian dhe kjo është e dallueshme nga tabela ku shkruhej pozicioni i tij në hierarkinë ushtarake italiane. Pas një kërkimi të Tiranapost.al në faqen zyrtare të Ministrisë së Mbrojtjes Italiane rezulton se ka me qindra ushtarë italianë të vdekur ose të zhdukur gjatë Luftës së Dytë Botërore që kanë mbiemrin “Greco”.

Në rast se vëtetohet se realisht bëhet fjalë për një ushtar italian, kemi të bëjmë edhe me një skandal të përmasave humane, teksa një i rënë përdoret nga shteti i cili ishte në anën e kundërt të luftimeve si dëshmori i vet. Tiranapost.al telefonoi me Ambasadën Italiane në Tiranë, e cila na sugjeroi të kontaktojmë me Zyrën e Shtypit ditën e nesërme, e cila aktualisht nuk është e disponueshme për shkak të orarit.

http://www.tiranapost.al/ushtare-greke-apo-ushtare-italiane/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Bie nga lartësia duke punuar, 59-vjeçari nga Korça dërgohet me helikopter drejt Tiranës

Një 59-vjeçar është plagosur rëndë në Korçë, pasi ka rënë nga lartësia duke punuar. Sipas informacioneve nga policia bëhet e ditur se një shtetas i...

Greqia “ngrin” Marrëveshjen e Prespës, Shqipëria dhe RMV mbeten te “dera”

Një postim në Instagram i kryeminsitrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka shkaktuar reagime të ashpra nga diplomacia greke duke shkuar deri aty...

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin përfundimtar, gati të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vicenzo Del Monaco, ka reaguar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ambasadori ka deklaruar se ata, janë në pritje të...